Yabancı savaşçılar Rojava’da kalmak istiyor

08 Mart 2019 215 views 0

Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) katılan gönüllü savaşçılar, IŞİD’le savaşta sona gelinmesine rağmen görevlerinin sona ermediğini belirterek, Suriye’de kalmak istediklerini ifade ettiler.

2014 yılında IŞİD’le savaş ile birlikte binlerce gönüllü yabancı savaşçı Rojava ve Suriye’ye gitti. Söz konusu yabancı savaşçılardan çoğu IŞİD’de katılırken, bazıları da YPG’ye katılarak IŞİD’e karşı gönüllü savaşçı olarak savaştı.

İngiltere merkezli The Independent sitesine konuşan, IŞİD’e karşı savaşan yüzlerce yabancı savaşçıdan biri olan 30 yaşındaki Kanadalı Kyla Towm, işlerinin Rojava’da henüz bitmediğini dile getirdi.

“Rojava devrimine” katılan Kyla Towm, “Kanada halkı, IŞİD’in sadece Orta Doğu’nun sorunu olduğunu düşünüyor. Ancak IŞİD sadece burada değil. Her yerde ve her tarafı da etkileyecek bir güçte” dedi.

Rojava’da IŞİD’e karşı savaşan “enternasyonal savaşçılar”, İspanya’nın diktatör lideri olan Franco’ya karşı yapılan savaş ile karşılaştırılıyor. Söz konusu savaşta onlarca solcu ve anarşist İspanya’ya giderek Franco’ya karşı tek cephede savaştı. Günümüzde ise yabancı savaşçılar Rojava’da savaşıyor.

IŞİD’in egemenliği coğrafi olarak sonlandırıldı. Bununla birlikte YPG ve IŞİD safhalarındaki gönüllü savaşçıların da kaderi belirsizlik içinde.

“YPG’li çok sayıda savaşçı ülkelerine dönmeye hazır değil”

“IŞİD’in tamamiyle sonlamasının ardından da yapacak çok iş var” diyen, Kyla Towm, “Özellikle sivil çalışmalara hizmet açısından önemli. Bu nedenle buraya (Rojava’ya) geldim. Çünkü bu yoldan da bu devrime katkı sunmak istedim” diye konuştu.

4 yıldan fazladır Rojava’da IŞİD’e karşı savaşan yabancı savaşçıların bazıları ideolojik olarak sol düşünceden geliyorlar. Bir diğer anlamda bu savaşçılar kapitalist sermayeden uzaklaşarak farklı bir yaşamı Rojava’da bulmayı umut ediyor.

29 yaşındaki Oxford Üniversitesi mezunu Daniel Aliss, YPG saflarında sivil yaşamda Rojavalılara hizmet ediyor.

Rojava’nın Derik kentinde yaşamını sürdüren Daniel Aliss, The Independent’e verdiği demeçte, “İlk önce YPG’ye gönderdiğim e-maile de savaşçı olmak istediğimi söyledim. Ancak bana cevap vermediler. Şimdi düşünüyorum da iyiki bana cevap vermediler” ifadelerini kullandı.

“7 İngiliz, IŞİD’le savaşta öldü”

Mühendis olan Daniel Aliss, “Onların benim gibi uzman kişilere ihtiyacı var. Milis gruplarla savaşmaktansa sivillere yardım etmek daha iyi. Şu anda da buradayım ve elektrik santrali, merkezi su tesisatları gibi alanlarda buradakilerine hizmet ediyorum” dedi.

YPG saflarında savaşarak ölen ilk İngiliz Anna Campbell idi.

Daniel Aliss, “Her ne kadar can güvenliği olmasa da Rojava’da yaşam çok ilginç. Bununla birlikte halkın yaşamı ve kaderi belirsizlik içinde” diye konuştu.

YPG Sözcüsü Nuri Muhammed, Rojava’ya savaşmak için giden yabancı savaşçılara ilişkin şunları söyledi:

“Rojava’da özgür vatandaş ilkesine inancımız var. Bir diğer anlamda kültür, tarih ve felsefeye inancı olan ve uğraşmak isteyen vatandaşlarımızı destekliyoruz. Toplumla özdeşleşmelerini de destekliyoruz.”

İngiliz savaşçıların gönüllü çalışmaları birçok kesim tarafından dikkat çekiyor.

Aliss, “Bazen bende kendime soruyorum. Kendi kazancım için burada değilim. Burada olupta, böyle bir şüpheye düşmemek çok zor. Ancak her geçen gün burada çok iyi işler yaptığımıza dair hislerim daha da güçleniyor” ifadelerini kullandı.

Rojava’ya gitmeden önce ABD’nin Pennsylvania eyaletinde bir restoranta çalışan 25 yaşındaki Hanter Payc, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016’da seçimlerde galibiyetini ilân etmesinden sonra farklı bir yaşam istediğini söyledi.

Ülkesinde bir şeylerin değişebileceğinden umudunu yitiren Amerikalı savaşçı Hanter Payc, sözlerine şunları ekledi:

“Buraya (Rojava) gelenler YPG saflarında geçti. Kararların ardından siyasi ve şahsi nedenler bulunuyor. Şunu demek istiyorum; eğer güzel bir ev ve aile, iyi bir işimiz olsaydı ideolojik düşüncelere fazla sahip olmayabilirdik. İdeoloji düşünce hepimizden radikaldir. Buraya gelme kararı o kadar da kolay değil.”

2018’de Rojava’ya giderek, enternasyonel savaşçıların içinde yer alan Hanter Payc, dil,tarih ve bölgenin kültürüne dair eğitim aldıklarını ifade ederek, “Benim eğitim aldığım grup içerisinden her yerden gönüllü savaşçılar vardı. Bazı siyasi aktivistler ve diğer bir grupta sadece macera olsun diye gelenler de vardı” ifadelerini kullandı.

Rudaw

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Instagram profile picture size