fbpx
Reklamlar

Zaharova doğruladı: Rus askerleri Venezüella’da

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Venezüella’ya giden Rus askeri uzmanların, iki ülke arasındaki askeri-teknik işbirliğine yönelik anlaşma doğrultusunda burada bulunduklarını bildirdi.

Zaharova, askeri personel ve kargo taşıyan 2 Rus uçağının Venezüella’ya varmasının ardından, Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) Genel Sekreterliği tarafından yapılan eleştiriyi yanıtladı.

ADÖ Genel Sekreterliğinden yapılan eleştirilerin “sürpriz” olmadığını belirten Zaharova, “Rusya’yı Venezüella’ya askeri müdahaleyle suçlayan ADÖ’nün yaptığı açıklamayı tamamen siyasi olarak görüyoruz” dedi.

Rusya’nın, Venezüella anayasasına bağlı kalarak bu ülkeyle işbirliğini geliştirdiğini savunan Zaharova, “Rus askeri uzmanlar, Mayıs 2001’de Rusya ve Venezüella hükümetleri arasında imzalanan askeri-teknik işbirliği anlaşması doğrultusunda Venezuela’da bulunuyorlar” diye konuştu.

Bir süre önce Venezüella medyasında yer alan haberlerde, yaklaşık 100 asker ve 35 tonluk tıbbı gereç taşıyan 2 Rus kargo uçağının Venezüella’ya vardığı belirtilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün telefonda görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya’ya “Venezüella’ya daha fazla askeri personel göndermemesi” çağrısı yapmıştı.

Check Also

Yaklaşan festival sezonu için en iyi seyahat fırsatları

Yaklaşan festival sezonu için en iyi seyahat fırsatları Pek çok insan, iş stresi ve günlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir