fbpx
Reklamlar

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır ?

Backlink Nedir? Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bir siteden başka bir siteye verilmiş olan linke backlink denir. Bunu bir referans olarak da düşünebiliriz. İki adet sitemiz olsun A ve B sitesi. Eğer A sitesinden B sitesine link çıkışı oluyorsa B sitesi backlink kazanmış olur. Bu da Google sıralamasında oldukça etkisi olan bir unsurdur. Bir sitenin backlinki ne kadar çoksa o sitenin sıralamalarda yükselme ihtimali o kadar yüksektir. Tabii bu backlinklerin kaliteli sitelerden alınması gerekiyor. Çöp sitelerden almış olduğunuz backlinkin sitenize yarardan çok zararı olacaktır.
A sitesi kaliteliyse B sitesine vermiş olduğu link B sitesine fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde kalitesiz sitelerden fazla backlink almanız durumunda sıralamalarda gerilersiniz. Alexa değeri yüksek olan sitelerden backlink almanız Alexa sıralamanıza da olumlu yönde etki edecektir.

Kaliteli sitelerden alacağınız bir backlink bile sizi sıralamada iyi yerlere getirebilir. Normalde sıradan sitelerden alacağınız 50-100 backlink yerine kaliteli sitelerden alacağınız 2-3 backlink aynı etkiyi gösterebilir. Bu nedenle backlink alınacak site iyi analiz edilmeli ve buna göre bir değerlendirme yapılmalıdır.

Ayrıca backlinklerin belli bir zamanının olmamasına da dikkat etmelisiniz. Parayla alacağınız süreli (1-3-6 ay) backlinkler size kısa vadede fayda sağlasa da bu durum uzun vadede sizin zararınıza olacaktır. Bu nedenle backlink alırken bunun ömür boyu yani süresiz olmasına dikkat etmelisiniz. Süre sınırlaması olmadan backlink almaya çalışmalısınız.

Günümüzde en çok tercih edilen backlink alma yöntemi olarak tanıtım yazıları öne çıkmaktadır. Çünkü çoğu tanıtım yazısı sağlayan site veya bloglarda bu ücreti karşılığında ve süresiz olarak yapılmaktadır. Ayrıca tanıtım yazısında yükselmek istediğiniz kelimeden sitenize backlink çıkabilir ve o kelimede daha üst sıralara yükselme şansına erişebilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında site sahibiyle anlaşabilir ve siteniz için kaliteli backlinkler alabilirsiniz.

Check Also

Kürtçede Tişte Fahş Ne Demek?

Kürtçede Tişte Fahş Ne Demek?

Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan ‘tişte fahş‘ nedir ne anlama gelmektedir? Tişte Fahş, genel olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir