fbpx
Reklamlar

Türkiye ve Dünyada Kürtlerin Nüfusu Ne Kadar?

Dünyadaki Kürtlerin gerçek nüfusları ne kadar? En çok merak edilenlerin başında bu soru gelmektedir.

İşte Kürt Nüfusu

Daha önceki Zazalar Kimdir? çalışmamızda Zazaların Kürt olduğunu belirtmiştik.Bu bağlamda Kürt nüfusu tabii olarak Kürtçe’nin farklı lehçelerini kullanan Kurmanc,Zaza,Soran,Goran‘lardan meydana gelmektedir.Dolayısıyla belirteceğimiz Kürt nüfusu da Zazalar da dahildir.

Kürdistan Coğrafyasındaki Kürtlerin Nüfusu Ne Kadar?

Kürdistan coğrafyasındaki Kürtlerin nüfusu hakkında pek çok iddaa ortaya atılmaktadır.Özellikle Türkiye tarafında çelişkili rakamlar öne sürülmektedir.Bazı çevreler çok az rakamlar öne sürerken bazı çevreler ise çok abartılı veriler sunmaktadır.

Türkiyede Kürtlerin Nüfusu Ne Kadar?

Türkiyede Kürt nüfusu hakkında erilen rakamlarda yıllardır nedense hep ”11 ile 15 milyon” arasında seyretmektedir.Türkiyenin nüfusu 50 milyon iken de Kürtlerin nüfusu ”11 milyon ile 15 milyon arası” denmektedir.Ülkenin nüfusu artıyor ama  Kürtlerin nüfusu yerinde sayıyor gibi çelişkili bir tablo çıkmaktadır.

Ama gerçekte Türkiye’deki Kürt nüfusu şu anki toplam nüfus 78 milyon‘un içinde 20-25 milyon civarındadır.

Türkiye’deki Kürt nüfusu 30 milyon diyenlerde var lakin bu rakamlar Türk biriyle evlenenleri de kapsadığı zaman oluşabiliyor.

İran’da Kürt Nüfusu

İran Kürtleri adlı yazımızda belirttiğimiz üzere İran’ın batı eyaletleri yani Türkiye sınırında bir Kürt nüfus yoğunluğundan söz edebiliriz.İran’daki Kürt Nüfusu 10 ile 13 milyon arasındadır

 

Iraktaki Kürt Nüfusu:5 Milyon

Suriyedeki Kürt Nüfusu:2-3 Milyon

Kürdistan Coğrafyası Dışındaki Ülkelerdeki Kürt Nüfusu Ne Kadar?

Çeşitli sebeplerden dolayı milyonlarca Kürt Kürdistan coğrafyası dışındaki ülkelere göç etmişlerdir.Kanada’dan Hindistan’a kadar pek çok ülkede Kürt varlığından söz etmek mümkün.

İşte diğer Ülkelerdeki Kürt Nüfusu:

Avrupadaki Kürt Nüfusu Ne Kadar?

Kürdistan Coğrafyası’ndan Avrupa‘ya çeşitli tarihlerde göçler gerçekleşmiştir.Avrupa‘da en büyük Kürt nüfusu Almanya‘dadır.Avrupa‘da toplam Kürt nüfusu 2 milyon civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Sırasıyla Avrupa Ülkelerindeki Kürt Nüfusu:

Almanya:600 Bin ile 800 Bin Arası

Avusturya:80 Bin İle 100 Bin Arası

Belçika:5 Bin Civarı

Danimarka:20 Bin ile 30 Bin Arası

Fransa:150 Bin ile 200 Bin Arası

İngiltere:80 bin ile 100 Bin Arası

Hollanda:100 Bin ile 120 Bin Arası

İspanya:5 bin ile 10 Bin Arası

İsveç:40 Bin ile 50 Bin Arası

İsviçre:70 Bin ile 80 Bin Arası

İtalya:10 Bin ile 20 Bin Arası

Yunanistan:40 Bin ile 60 Bin Arası

Asya’daki Kürt Nüfusu

Asya ülkelerinde de ciddi Kürt nüfusundan bahsedebiliriz.Sürgün ve göçlerle beraber Kürt nüfusu artmıştır.Günümüzde Asya ülkelerindeki Kürt nüfusu 1 milyon civarındadır.

Asya Ülkerindeki Kürt Nüfusu

Afganistan:300 Bin Civarı

Azerbaycan:100 Bin Civarı

Ermenistan:40 Bin Civarı

Gürcistan:80 Bin İle 100 Bin Arası

Hindistan:5 Bin İle 10 Bin Arası

Kazakistan:150 Bin ile 200 Bin Arası

Kırgızistan:50 Bin ile 100 Bin Arası

Mısır:10 Bin ile 20 Bin Arası

Özbekistan:20 Bin ile 30 Bin Arası

Pakistan:50 Bin ile 80 Bin Arası

Türkmenistan:80 Bin ile 100 Bin Arası

 

Ortadoğu Ülkelerindeki Kürt Nüfusu

Kürdistan Coğrafyası dışındaki ülkelerde de Kürt nüfusu azımsanmayacak sayıdadır.Lübnan başta olmak üzere İsrail ve Filistin’de de belirgin bir Kürt nüfusu mevcuttur.

Filistin:50 Binin Üzerinde

İsrail:100 bin ile 150 Bin Arası

Lübnan:150 bin ile 200 Bin Arası

 

Amerika Kıtasındaki Kürtler

ABD ve Kanada‘da da ciddi sayıda Kürt nüfusu vardır.

ABD:40 Bin İle 60 Bin Arası

Kanada:10 Bin ile 20 bin Arası

Japonyadaki Kürtler

Japonya’da Kürt nüfusu az olmasına rağmen seslerini her zaman duyurabilmişlerdir.Newroz her sene Japonya‘da çoşkuyla kutlanmaktadır.

Japonya:5 Bin civarı

Japonya’da Newroz Çoşkusu(2015)

Dünyadaki Kürt nüfusunun toplamı 50 Milyon civarında olduğunu söyleyebiliriz

www.kürtler.com

Check Also

Yılmaz Özdil Son Cüret Konusu Nedir?

Yılmaz Özdil Son Cüret Konusu Nedir?

‘Son Cüret’ kitabının konusu ne? Sedat Peker’in yayınladığı 6.videoda dikkat çeken kitaplardan biri olan  ve …

21 comments

 1. Kurtler turkiyede bu kadar varken niye ozgurluk icin az ses cikiyo

  • cünkü dini kullanan barbarlarin siddetli asimilasyonu altindalar… cünkü onlar insan irklarindan biri ile degil , köpekten türeme bir irk ile birlikte hayati idame ettirmeye calisiyorlar

 2. 😀 çünki 11 katınız bir ırk il baş etmeye çalışıyosunuz dunyadakı toplam türk sayısı 550milyon küsüratını solemme gerek yok

  • dünyadaki türk sayısı 250 m u geçmiyor avel çoğu zaten sovyetlerde yaşadığı için türk olduğundan bi haber, kazakalr felan kendilerini türk görmüyor

  • Pis ırkçı kürt düşmanı

  • Kürt Arkadaslar,Türkler Merhametli,Anlayislidir, Birakin su Cavurlarina inanmayi onlar size yardimci olmucekler onlar kendi memfatlari icin hersey yaparlar, gelin Türk,Kürt beraber cözelim Problemlerimizi,biz sizleri cok iyi Anliyoruz,Kürtlerinde bir memleketleri olsun bizde isteriz,bir Komsu olarak, Tabi bu Savasmakla bu Sorun cözülmez, Aslinda simdi su an bir Firsat Kürtler icin , silahi Birakip Türklerle iyi anlasarak bir Kurdistan Devleti Kurulabilir buda nerdeyse Gercek oluyordu ! Pesmergeler Bozdu Türklerin bu Yaklasimini ! biliyorsunuz onlar Türkiyele hareket etmedikleri icin , bu Devleti Kuramadilar kuramazlarda . Türkiye büyük bir Devlet, Kürtlerin Bütün Sorunlarini tek bir Ülke cözer oda Türkiye.

  • Hewal kurd

   Herhalde sizler çinlilerle beraber 500 milyona ulaştınız.
   Kürt’ler olmasaydı hepiniz şuan Uygur Türkleri gibi Çin devletinin elinde esirdiniz. Çünkü Mezopotamya Anadolu’yu bizler sizlere yol gösterdik…🤫🤫🤫😉😉

 3. Kürtlerin Mücadelesi Irklarla Değil Damarlarından Kan Yerine Faşizm Akanlarladır

 4. Türkiyede 25 milyon kurt olacak çoktan devlet olurlar bencede 15 milyonugecmez

  • Asimile olmus(kurtce bilmeyen, turk kurt evlenmesi dogan cocuklar vs) harici saf kurt 10 milyonu gecmez Turkiyede.sonucta yakin gelecekte(25-30 yil sonra) damarlarinda kurt kani dolasan ama turkum diyenlerden olusacak nufusun yaridan cogu.

  • 25 30 yıla gerek yok şu anda kürtçeyi unutan milyonlar var ama kürt oldugunu unutan kabul etmeyen şeref yoksunları bir gün aglayarak bize gelecekler

 5. Ewet Türkiye'nin nüfusu 50 milyonken 15 milyonunu kürtlerin oluşturduğu bir gerçek. Bu durumda, o zamanlar için Türkiyenin % 30 Kürt nüfusudur. Fakat kürtlerin hızlı nüfus artışı bugün Türkiyenin % 35 – % 40 Kürt olduğudur. Yaklaşık 30 milyonu Kürt ve dünyada en çok Kürt nüfusunun yaşadığı ülke Türkiye yorumlarına katılıyorum. Fakat pek çok Kürt günümüzde bile kimliğini gizliyor.

 6. biz yıllardır dünyanın her yerinde yaşayan kürtle olarak çoğunlumuz ile gururluyuz.

 7. 15 milyonu geçmez 20 25 milyon olucak çoktan devlet olur bunlar

 8. turkiye milliyetcisi olarak butun kurtler kardesimdir lakin neden lendinizi qyri safta tutuyorsunuz biz sizi ayirmiyoruz onkadar kurt tanidim ki bana dusman gibi bakan oysaki hepimiz kardesdik isin icine siyaset girince dusman oluyoruz anlamadim gitti be ne bu kan meraklisi insanlarmışız dunyada esimiz benzerimiz yok masallah

  • çok güzel söyledin kardeşim ben bir kürt olarak ayakta alkışlıyorum seni ama herkes senin gibi düşünmüyor işte tam tersi sana düşman gibi bakanlar zamanında ayrımcılığa maruz kalmış insanlardır hiç bir kürt tabi gerçek kürt ayrımcılık yapmaz asıl türkler bizi dış kapının mandalı olarak görüyor ve bu çok zorumuza gidiyor ben askerim uzman çavuş 25 yaşındayım bu zamana kadar hep ayrımcılığa maruz kaldım yani insanlarımız bunu yapmasınlar bizde bu vatanın evlatlarıyız ayyıldızlı bayrağımız altında seve seve canımızı feda ederiz ama gerçekten bizim suçumuz yok her kürt bir değil gerçek vatansever kürt müslümandır vatanımıza göz diken müslüman değil ermeni dölleridir bunu unutmayın

 9. Tüm dünya da 60 70 milyon kürt nüfüüs var

 10. İstanbulda yaşiyorum kürt çok bizim semt hepsi kürt

 11. Şuan turkiyede KÜRT kökenli 33 milyon KÜRT vardır 4 milyonu istanbulda

 12. 30 milyon rahat varr hepsi türkçe bildikleri için kendini türk gosteriyorlar

 13. Gelin türk kürt kardeş olalım dilimizi rahatça kullanalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir