fbpx
Reklamlar

Burhan Berken Kimdir? Nerelidir?

Albümlerinde Dengbêj İle Modern Müzik Harmanlanmıştır

Burhan Berken , Dengbêj bir aileden geldiğinden dolayı, seslendirdiği şarkılarında Kürt topluma has olan bu geleneğin izlerini görebilirsiniz. Kürt coğrafyasında  doğmuş bir kişi olmasına rağmen, Kürtçe dilini sonradan öğrenmiştir. Sanatçının ilk dört albümü Ba, Jahr û Evîn, Sev u Roj , Evar’dır. Sanatçı büyükşehirde yaşamını sürdürdüğü için, albümlerinde kent olgusunu işlemiştir. Yaşam aslında zıtlıkları içinde barındıran bir olgudur. Metropolde yaşamını sürdüren tüm insanlar gün içinde duygusal olarak iniş-çıkışları fazlasıyla yaşarlar. Sanatçı Jahr û Evîn adlı albümünde metropolün bu yönünden, kent olgusundan esinlenerek albümünü hazırlamıştır. Albümlerinde dengbêjlik geleneği esintileri ile modern müziği birleştirmiştir.

Müzik hayatına 1986 yılında başlayan Burhan Berken ilk solo albümünü 2001’de çıkarmıştır. Müzik yaparken bir kitlenin beklentilerini dikkate alarak ve ticari kaygılarla müzik yapmadığını her fırsatta dile getirmiştir. Müziğin belirli bir kitle esas alınarak yapılması durumunda, müziğin şekillendiğini, insanın kafasında olan eserlerin çıkmadığını belirtmiştir.

Burha Berken Nerelidir?

Burhan Berken, aslen Diyarbakır Erganlidir.1969 yılında doğmuştur.

Albüm Çalışmaları Ve Sevilen Şarkıları

Kalan Müzik’ten çıkan ilk albümü olan Ba’da(rüzgar) en sevilen şarkılar; Binefse, Pejna te naye, Gire sira, Kerwan, olmuştur. Anadolu Müzik’ten çıkan ikinci albümü olan Jahr û Evîn’de yer alan şarkılardan bazıları; Bahra dur, Kulilka, Mingo, Selimo, Dilop dilop, Tey Veyvike’dir. Anadolu Müzik’ten çıkan üçüncü albümünde Mingo, Vere rinde, Gülfilos, Aşk kalbimde, Gire Sira, Gede lawken şarkılarına rastlıyoruz. Son olarak 2011’de Anadolu Müzik’ten çıkan Evar adını taşıyan albümünde enstrümantal parçalara da yer vermiştir. Bu albümünde Keçe, Qumrike, Evar e, Ferze şarkılarının ön plana çıktığını görüyoruz.

Seksenler dizisinin 39. Bölümünde Kürtçe şarkı söylediğinden dolayı tutuklanan bir genci canlandırmıştır.

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir