fbpx
Reklamlar

Garo Paylan Kimdir? Nerelidir? Garo Paylan’ın Hayatı

Siyaset arenasında ismini sık sık duyduğumuz,mecliste yaptığı tarihi konuşmalarla adından söz ettiren HDP milletvekili olan Garo Paylan‘a dair herşey.. Garo Paylan kimdir nerelidir? hayatı ve biyografisi.

Garo Paylan Aslen Nereli?

Garo Paylan,3 Ekim 1972 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Malatyalı olan Paylan ailesinin 3 çocuğundan ortancasıdır.

Garo Paylan Kürt mü?

Garo Paylan,HDP milletvekili olduğu için Kürt sanılmakla beraber,Garo Paylan Kürt değil,Ermenidir.Malatya Ermenilerindendir.

garo paylan ermeni

Garo Paylan Hayatı

Paylan ailesi, göç etmiş her Ermeni ailesi gibi büyük zorluklar yaşarlar. Ailesi ayakkabı tamirciliği yapmaktaydı. Bu mesleği kuşaklar boyunca devam ettirmişlerdir. Nihayetinde de 1969 yılında henüz Garo dünyaya gelmeden İstanbul’a göç ederler. Türkiye’de Ermenilerin çektiği acıların bir tipik bir örneği olan bir aile olarak dikkat çekmektedir. Garo ismini dedesinin isminin kısaltmasından almaktadır. Dedesinin ismi olan Yemenici Garabet’in Ermenice kısaltması olan Garo ismi Paylan ailesinin ortanca çocuğuna verilir. Eğitim hayatı boyunca İstanbul’da kalan Garo Paylan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca sürekli olarak sosyal çalışmalarda yer alması ile dikkat çekici olmuştur. Özellikle Ermenilere yönelik sürekli olarak bir çalışma içinde olarak onlar için sürekli girişimlerde bulunmuştur. Yeşilköy Ermeni Okulu’nda bir dönem de yöneticilik yapan Garo Paylan Ermeni Okullarında ve onlara bağlı cemaatlerde sürekli olarak bir çalışma içerisinde olmuştur. Yine anadil çalışmalarında da aktif olarak rol aldı. Bu çerçevede anadilde eğitim için projeler sunmuştur. Bir Hristiyan olan Garo Paylan yaptığı bir söyleyişinde “sırf Ermeni ve Hristiyan olduğum için çoğu yerde kötü muamele gördüm. Çocukluğumdan bu yana gittiğim çoğu kurum bundan dolayı ayrımcılık yaptı” demiştir. Bu da aslıda onun her Ermeni gibi yıllarca kötü muameleye maruz kaldığının en büyü göstergesidir. Garo Paylan kimdir gibi soruların sorulmasının en büyük neden olan siyasi hayatı işte bu çerçevede başlamış halen devam etmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=mlFkoCVDihg

Garo Paylan Siyasi Hayatı

Yaptığı çalışmalar ve verdiği söyleyişiler onu Halkların Demokratik Partisi‘ne kadar götürmüştür. HDP’nin kurulmasında büyük bir role sahiptir. Özellikle anadilde eğitim ve Ermeni sorununun rahat olarak dile getirileceği bir çatıda siyaset yapması kuşkusuz kimseyi şaşırtmamıştır. Eğitim kariyerindeki başarısına ek olarak siyasi hayatı da başarılıdır desek yerinde bir tavır olur. Günümüz siyasetçilerin aksine üslubuna daha çok dikkat eden ılımlı ve politik bir duruşa sahiptir. Tüm bunların yanında 2015 yılı Türkiye genel seçimlerinde HDP İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olmuş ve HDP’nin sağladığı büyük başarıda pay sahibi olarak meclise girmiştir. 54 yıl sonra meclise giren ilk Ermeni milletvekili olması da Garo Paylan’ın elde ettiği başarının büyük bir göstergesidir. Sık sık mecliste yaptığı konuşmalar ile gündeme gelmektedir. Eğitim hayatı ve ondan sonraki evrede yaptığı çalışmaları bu sefer politikada devam ettirmiştir. Fakat burada da sürekli olarak önüne engeller çıkarılmaya çalışılmıştır.

garo paylan hdp

2017 yılında mecliste yaptığı bir konuşmada HDP dışında kalan partilerin baskısına maruz kalmıştır. Konuşması meclis tutanaklarından silindiği gibi 3 oturuma katılmama cezası verilmiştir. Garo Paylan olayı düşünce özgürlüğü ve kürsü dokunulmazlığı gerekçesi ile Anayasa mahkemesine götürmüş dosya halen orada beklemektedir. Garo Paylan 2018 yılı genel seçimlerinde tekrar aday olmuştur. Fakat bu sefer İstanbul değil aday olduğu yer Diyarbakır olmuştur. HDP Diyarbakır milletvekili olarak bir kez daha meclise girmeyi başarmıştır. Meclise girdiği süreden bu yana yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken Garo Paylan halen HDP milletvekili olup 2 dönem parti meclisi ve MYK üyesi olarak görev yaptıktan sonra halen Partinin ekonomiden sorumlu eş başkan yardımcısıdır.

Garo Paylan Sosyal Medya Hesapları

Facebook

İnstagram

Twitter

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir