fbpx
Reklamlar

Hozan Kawa Kimdir? Nerelidir? Hayatı

Kürt şarkıcı müzisyen Hozan Kawa

Hozan Kawa Nereli?

Kawa,Muş’un Palas köyündendir.1972 yılında doğmuştur.

Hozan Kawa’nın Hayatı

Hozan Kawa Kürtçe’nin yasak olduğu dönemlerde birçok kez yaptığı Kürtçe müzik çalışmaları çerçevesinde tutuklanmış hapis yatmıştır.
Kawa lise eğitimden sonra devam etmez ve tamamen müziğe yönelir.15 yaşından beri müzikle ilgilenmiştir Hozan Kawa.

Hozan Kawa,1993 yılında seslendirdiği Kürtçe müziklerden dolayı 2 yıl cezaevine girer.Türkiye’deki baskıcı ortamda müzik çalışmalarına devam etmenin olanaksız olduğunu anlayan Kawa,hapisten çıktığı 1995 yılında Fransaya gider.

Daha sonra Almanya’ya taşınan Hozan Kawa müzik hayatına burda devam eder ve birçok albüm çıkarır.

Kawa 20 yıl sonra memleketine geldiği 16 Mart 2015 tarihinde gözaltına alınmış tepkiler üzerine serbest bırakılmıştır.

Kawa’nın seslendirdiği Ava Evine şarkısı Keyifli dinlemeler.

Hozan Kawa günümüzde Almanya’da yaşamaktadır.

Hozan Kawa’nın bir Röportajından

Müzikle ilişkiniz nasıl gelişti?

Bu dönem aynı zamanda bütün Kürt gençlerine yönelik kültürel, sanatsal saldırıların ve asimilasyonun çok yaygın olduğu bir dönemdi. Diğer taraftan da gençliğe özellikle de Kürt gençliğine arabesk kültürünü aşılama ve entegre etme söz konusuydu. Benim doğduğum büyüdüğüm yöredeki tüm gençler arabesk müzik ve Türkçe okumak istiyordu. Onlardan biri de bendim. Daha on iki yaşındayken Muş Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan halk müziği yarışmasında 47 yarışmacı içinden ben de dereceye girmiş ve korkunç bir sevince boğulmuştum.

Kürtçe ve Kürt gençliği üzerindeki baskılardan bahsettiniz bütün bunlar arasında sizi Kürtçe söylemeye iten nedenler neydi?

Benim Kürt müziğine yönelmemde annemin etkisi çok büyüktür. Annem Kürtçe şarkılar dinlememi istiyordu. Meryem Xan, Ayşe Şan ve Şakiro gibi dengbêjleri böylece dinlemeye başlamıştım. Ayrıca bizim yöremizde dengbêjlik geleneği çok yaygın ve önemliydi.

Ve Kürt gençleri üzerinde de etkisini gösterdi. Bir yandan arabesk ciddi bir çekim merkezi olurken diğer yandan dengbêjlik onların koruyucu kalkanı gibiydi. Onun dışnda bir de annem bana sistemli olarak, günde bir iki saatlik yayını olan Erivan radyosunu dinletirdi. Erivan radyosunda Kürtçe müzik dinlemek beni gerçekten çok etkilerdi. Kürtlük kavramının yok sayıldığı bir dönemde gözlerimizi dünyaya açmıştık ve birden bire radyolarda Kürtçe müzik dinlemeye, Kürtçe konuşma ve tartışmaları takip etmeye başlamıştık. Bunlar beni derinden etkiledi. Benim bugün buralara gelmemde annemin rolü büyüktür. Gönül isterdi ki annem bugün hayatta olsaydı ve bugünlere geldiğimi, halkımıza müziğimle sanatımla hizmet ettiğimi görseydi.

Yarışmalara katıldığınızı söylediniz. O zamanlar bir gün Kürt müziğinde böyle ünlü olabileceğinizi, Kawa olacağınızı hayal ediyor muydunuz?

Ben yarışmadan dereceyle çıktığımda bir gün büyük bir sanatçı olacağım hissine kapılmıştım o zamanlar tabii, fakat bu kadarını düşünmek yine de mümkün değildi.

Kawa ismini almak nereden geldi aklınıza?

1995’te Fransa’nın Marsilya şehrindeki Newroz gecesinde, ben Demirci Kawa rolünü oynamıştım ve oyun çok beğenilmiş, ayakta alkışlanmıştı. O rolümle ve performansımla ben de çok müthiş derecede bir beğeni toplamış ve ilgi çekmiştim. Ve ardından gecede sürpriz sanatçı olarak beni ‘Hozan Kawa’ şeklinde sahnede anons ettiler. Önce gülüp geri çekildim, kim bu Kawa diye? Sonra olayı anladım ve geri döndüm. İlk stranı okuduğumda çok heyecanlanmıştım ve dizlerim titremişti. Üç bin insanın karşısında söylüyordum. Akademiden gelen sanatçı arkadaşların da ilgisini çekmişti bu durum ve Xelil Xemgin, ‘sesin güzel, bu ses topluma mal olabilecek bir sestir, bence değerlendirelim bunu’ dedi. Ve bana yardımcı oldu. Marsilya kültür işlerinin sorumlusu oldum, konserler geceler derken, 2000 yılında Koma Berxwedan’a katıldım. Bu benim için bir onurdu, onların öğrencisiyken arkadaşları olmuştum. Ve ondan sonra ‘Kawa’ olarak devam ettim.

Hozan Kawanın Albümleri

Ava Evîne
Taya Dila
Ez û Tu
Seng
Feryad
Weger
Rojava

Kawa’nın Sosyal Medya Hesapları

Facebook
İnstagram

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir