fbpx
Reklamlar

Hüda Kaya Kimdir? Nerelidir? Hüda Kaya Kürt mü?

HDP’nin etkili isimlerinden olan Hüda Kaya‘nın hayatı ve biyografisi Hüda Kaya kim ve aslen nereli?

Hüda Kaya Kürt mü?

Hüda Kaya,HDP milletvekili olmasından ötürü Kürt olarak bilinse de Hüda Kaya Kürt değil,Türk kökenlidir.

Hüda Kaya Aslen Nereli?

Hüda Kaya, 9 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Sinop’a bağlı Boyabat ilçesinendir.

hüda kaya elleri kelepçeli

Hüda Kaya Hayatı

Hüda Kaya‘nın ailesi işçi bir gelenekten gelmektedir. İlkokulu Gültepe’de okuyan Hüda Kaya 18 yaşına geldiğinde ilk defa kuran-ı kerim ile tanışır. Iraklı Türk biri ile evlenir ve üç kız iki erkek olarak 5 çocuğu dünyaya getirir. Evliliği 9 yıl sürer ve sonuç olarak da boşanırlar. Özellikle 12 Eylül öncesi sağ-sol kavgalarında öne çıkmıştır. Türkiye’de o dönem yaşanan bir yere ait olma hissi onu sağ cephe içerine kadar itmiştir. Özellikle muhafazakârlara yönelik olan baskıları çıktığı her alanda dile getirmiştir.  Sosyal yardımlaşma derneklerinde aktif olarak yer aldı. Yine bu çalışmalarda sadece kendisi değil çocukları da aynı şekilde yer almıştır. Türkiye’de yaşanan başörtü yasağı onu büyük bir mücadele ve direnişin bir parçası haline getirmiştir. Değişik zamanlarda farklı gazete ve dergilerde yazıları yayımlanmıştır. Türkiye siyasetinde önemli bir yere sahip olan 28 Şubat döneminde büyük bir zulüm ile karşılaşmışlardır. Bu acıyı ailecek yaşamaları ise olayı daha da dramatik hale getirmektedir. 1998 yılında başörtü yasaklarına karşı gerçekleştirilen eylemler esnasında yolda gözaltına alınır. İlerleyen süreçte Ulusal Bir Heyecan Gecesi ve Başörtüsü adlı yazısından dolayı tutuklanarak cezaevine gönderilir. O sırada henüz 13 yaşında olan oğlu ise Malatya’nın en işlek yerlerinden birinde silah zoru ile gözaltına alınır. Anne oğul düşünce suçundan yargılanır ve Hüda Kaya 20 ay hapis cezasına çarptırılır.

1999 yılında Malatya halkı başörtü yasaklarına karşı büyük bir mücadele içerisine girer. Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş gibi çevre illerden polis takviyesi yapılmıştır. Yine bunlara ek olarak askerlerinde sahaya indiği anlar görülmüştür. İnönü Üniversitesinde başlayan olaylar tüm şehre ve hatta çevre il ve ilçelere de yayılmıştır. Tüm bu olaylarda Hüda Kaya’nın her üç kızı da aktif olarak yer alırlar. İlerleyen süreçte Malatya genelinde yapılan ev baskınları ile yüzlerce insan gözaltına alınır ve tutuklanırlar. Hüda Kaya’nın o dönem 17, 18, 19 yaşlarında olan kızları da okullarında dersteyken terörle mücadele ekiplerince gözaltına alınır ve tutuklanırlar. Hüda Kaya ve kızları için idam cezası ile dava açılmıştır.

hüda kaya gazete küpürü

Uzun yıllar boyunca mahkeme süreçleri ve gözaltılar devam etmiştir. Sonuç olarak Türkiye onlar için artık yaşanılamaz bir yer haline dönüşmüştür.  Fakat bu süreçte onlar için sancılı geçmiş ve Yargıtay tarafından onanan cezalar için Kaya ve kızları çeşitli zamanlarda hapis yatarlar. Cezalarını bitirip tahliye olurlar. Kızı Nurulhak Bandırma’da bir trafik kazasında hayatını kaybeder. Hüda Kaya’nın “Başörtüsüne Özgürlük Yolunda- Görülmüştür” adında iki ciltlik kitabı yayımlanmıştır. 2011 yılında bir oğlu bu sefer barış aktivisti olduğu için gözaltına alınır. Hüda Kaya, Ürdün, Sudan, Pakistan, İran, Keşmir, Lübnan ve Filistin mülteci kamplarında dayanışma ve araştırmalarda bulundu. ardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin kurucusu ve Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği (IMWU) üyesidir.

Tüm bu direniş ve mücadele kültürü onu HDP ve Kürt sorunu ile buluşturmuştur. Kürt kültürü ve dili için yaptığı çalışalar yine bunlarla beraber kadın ve eşcinsel hakları için de mücadele yürütmektedir. Halen HDP milletvekili olan Kaya aktivisti, siyasetçi ve yazar kimliği ile ön plana çıkmaktadır.

Hüda Kaya’nın Sosyal Medya Hesapları

Twitter

Facebook

İnstagram

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir