fbpx
Reklamlar

İlkay Akkaya Kimdir Nerelidir? Kürt Mü?

Ünlü sanatçı İlkay Akkaya biyografisi

İlkay Akkaya Nereli?

İlkay Akkaya 26 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da doğmuştur.Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur. İlkay Akkaya 57 yaşındadır.

İlkay Akkaya Hayatı

26 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açan İlkay Akkaya dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur. İlk orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan İlkay Akkaya, üniversite eğitimini ise Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda tamamlamıştır. Üniversite hayatı sırasında müzikle tanışan ve müzik çalışmaları yapan sanatçı Grup Yorum ile üniversite yıllarından tanışmıştır. Grup Yorum bünyesi içerisinde müzisyen olarak yer almış olan İlkay Akkaya aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazanarak burada müzik eğitimine devam etmiştir. Üniversite eğitimi dışında dışardan Şan dersi alan ünlü sanatçı Grup Yorum’un çıkarmış oldu Berivan, Haziranda Ölmek Zor, Türkülerle albümlerinde yer almıştır. 1989 yılına kadar Grup Yorum ile birlikte hareket eden ünlü sanatçı 1989 yılında müzisyen arkadaşı Tuncay Akdoğan’la birlikte Grup Yorum’dan ayrılmıştır. İlkay Akkaya 10 Ocak 1990 tarihinde Tuncay Akdoğan, İsmail İlknur ile birlikte Grup Kızılırmak’ı kurmuştur. Bu tarihten itibaren Grup Kızılırmak’la birlikte hareket eden ünlü sanatçı bugüne kadar 13 tane albüm çıkarmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında sayısız konser veren çeşitli gazete ve dergiler de haftalık yazılar yazan, aynı zamanda Pir Sultan Abdal Derneği çatısı altında yurt içinde ve yurt dışında çeşitli tiyatro oyunları sahneleyen İlkay Akkaya, sanatçı kişiliği ile bugüne kadar hayatımızda yer almıştır. Bir çok oyunun ve filmin müziğini de yapan İlkay Akkaya 1991 yılında Tarık Akan bir Füsun Demirel’in başrollerinde oynadığı Bir Küçük Bulut filminin müziğini yapmış bu film ile birlikte film müzikleri yapmaya başlamıştır. 2003 yılında Zafer Perin tarafından sahnelenen Talan adlı oyunda rol alan ünlü sanatçı 2005 yılında Şeyh Bedrettin Destanı adlı oyunda yer almıştır. Yurt dışında bir çok Avrupa ülkesine sahnelenen bu oyun ayrıca Küba’da da sahnelenmiştir Küba Kültür Bakanlığı davetlisi olarak Havana şehrine giden İlkay Akkaya burada halka açık bir konser vermiştir. Değerli sanatçı olarak bir çok sanatçıyla düet yapan ayrıca yerli yabancı bir çok grup ve sanatçı ile birlikte konuk sanatçı adı altında albümler ve şarkılar yapmış olan İlkay Akkaya, bugüne kadar müzik dünyasında aktif bir şekilde yer almıştır.

ilkay akkaya
Kürt sanatçı Şivan Perwer ile İlkay Akkaya 1999 yılında Kürtçe şarkı olan Desmal şarkısının düetini yapmışlardı.

İlkay Akkaya‘nın Özge isminde bir kızı vardır.

Siyasi görüşü doğrultusunda albümler yapan bu nedenle bir çok eleştirinin hedefi olan İlkay Akkaya aynı zamanda grup Kızılırmak’la birlikte albümleri çıkarmış konserler vermiştir. Son albümleri İle sanat severlerin gönlüne taht kuran sanatçı bir çok kez yapmış olduğu müziklerden dolayı eleştiri almıştır. Profesyonel bir sanatçı olarak Anadolu topraklarında yaşamış olan tüm duyguları müziğinde sevenlerine hissettirmek için şarkılar yapan ünlü sanatçının ilk solo albümü 1998 yılında çıkmış ve büyük bir başarı elde etmiştir. Kül adını verdiği solo albümünden sonra 2001 yılında Unutma adını verdiği ikinci solo albümü yayınlanmıştır. Grup Kızılırmak ile birlikte albümler yapan İlkay Akkaya solo albümler ile de müzik hayatına devam etmiştir. 2005 yılında Yalnız albümünün yanı sıra 2010 yılında Gelmedin Diye 2013 yılında ise Umut, 2015 yılında ise Hayat adını verdiği sol albümleri yayınlanmıştır. Müziğin her evresinde yer aşan ünlü sanatçı aktif olarak 14 farklı çalgı türünü profesyonel düzeyde çalmaktadır.

www.kürtler.com

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir