fbpx
Reklamlar

İnci Baba Kimdir? Nerelidir? Hayatı

İnci Baba olarak bilinen Mehmet Nabi İnciler kimdir? İşte İnci Baba’nın hayatı ve biyografisi

İnci Baba Nereli?

İnci Baba, 1938 yılında Şanlıurfa’da büyümesine rağmen aslen Mardin’in Derik ilçesindendir.Mardinde doğan ailesi daha sonraları Şanlıurfa’ya taşınmışlardır.İsmi Urfa ile anılmaktadır.

İnci Baba Kürt Mü?

Aslen Mardinli olan İnci Baba‘nın annesi Kürt,babası ise Araptır.

Mehmet Nabi İnciler

İnci Baba Hayatı

İnci Baba olarak bilinen Mehmet Nabi İnciler, Mardinli yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1938 yılında doğmuştur.Doğduktan kısa bür süre sonra Urfa’ya taşınmış ve burda yaşamlarını sürdürmüşlerdir.Sekiz kardeşi olan İnci Baba,kendi açıklamalarına göre sokaklarda simit veya gazoz satarak büyümüştür.Bir gazeteciye “12 yaşına kadar ayakkabı giymedim” açıklamasında bulunmuştu.

Çocukluğunun geçtiği şehir olan Şanlıurfa’da çek-senet işiyle uğraşmış önce Adana daha sonra Ankara ve İstanbul’a taşınmış adını duyurmuştur.

Kısa zamanda İnşaat sektöründe yükselen İnci baba 1968 yılında Adana’da avukat birini vurduktan sonra hapis yatmış,çıktıktan sonraları ise yıldızı parlamıştır.

Mehmet Nabi İnciler(İnci Baba),Kürt İdris ve Dündar Kılıç gibi isimlerle de sürekli bir araya gelmiştir.

Mehmet Nabi İnciler kürt idris
İnci Baba(solda),Kürt İdris(ortada), Dündar Kılıç (sağda)

Müteahhit olarak bilinen İnci Baba devlet görevllileriyle olan sıkı bağlar sayesinde zamanla maddi açıdan çok iyi bir konuma gelmiştir. Devlet bürokrasini iyi tanımış, zaaflarını değerlendirip menfaat sağladığı bilinmekteydi.

Zamanında verilmeyen parasının İmar ve İskan Bakanlığı’nın ilgili bölümünü pompalı  tüfekle basarak tahsil ettiği yakın çevresinde anlatılırdı.Kamu ihalelelerini İnci Baba aracılığıyla, yüzde 10’luk komisyon karşılığında dağıtıldığı dönemin gazeteleri tarafından yazılmıştı.

İbrahim tatlıses ve inci baba

Zenginden aldığınının bir kısmını yoksula dağıttığı için Reuters Haber Ajansı tarafından ‘Türk Robin Hood’u olarak haberler yapılmıştı.

Diğer mafya liderlerinden farklı bir karaktere sahip olan İnci Baba ,Amerikan dizisi olan Dallas dizisinden etkilenip, iki kaplan bile beslemiştir.Kaplanların isimleri Ceyar ve Sue Allen olarak açıklamıştır. Ayrıca İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri olan Al Capone‘nin Chicago’daki mezarına gitmiş çelenk bırakmış fatiha okumuştur.

İnci Baba ve Ünlü Kişiler

Mehmet Nabi İnciler, yazar Yaşar Kemal ve sinema sanatçısı Yılmaz Güney ile çok samimiydi.Saatlerce sohbet etmeyi severdi. Sanatçılara büyük sevgisi ve ilgisi bilinirdi.

Mehmet Nabi İnciler ve Yaşar Kemal

İnci Baba,siyaset,sinema,müzik gibi birçok alanda çalışmalar yapan birçok isimle yakından görüşürdü.

Süleyman Demirel, Yılmaz Güney,Yaşar Kemal,İbrahim Tatlıses ve Alparslan Türkeş gibi farklı görüşlere sahip kişileri yakinen tanır ilişki kurardı.

Eski içişleri bakanlarından olan Mehmet Ağar‘ın babasını da yakından tanırdı.Zülfü Ağar dönemin Adana Emniyet Müdürüydü.

İnci Baba “Apoyu Tanıyorum!”

İnci Baba bir röportajında “Apoyu talebeliğinden tanırım, benim kahveme gelip giderdi.

İnci Baba tartışılan Kürt sorunu hakkında ise “Kürt sorunu değil, dengesizlik sorunu var. Milli geliri iyi paylaştırmazsan her şey olur. Bizde Kürt sorununu devlet çıkarıyor. Milli gelir dağıtılmıyor, hizmet götürülmüyor, bir de kısıtlama yapılıyor. Bıraksınlar Kürtçe televizyonu ne olur sanki. Ben de anne tarafından Kürdüm, ama KürtleTürk ayrılmaz etle tırnak gibidirler.

İnci Baba ve Alparslan Türkeş Anısı

1980 askeri darbesinde İnci Baba da nasibini alır.Askeri yönetim tarafından soruşturma açılmış ve daha sonra ise hapis cezası almıştır.

Koğuşunda kendisi gibi tutuklu, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş de bulunuyordu.

Bir gün Türkeş’le koridorda karşı karşıya geldiler. İnci Baba,”Başbuğum, aslana kimlik kartı sorulmaz. Size bu dünyada bu zulmü reva görenler, öbür dünyada hesap verecekler.” O güne kadar İnci Baba’yı hiç tanımayan Türkeş şaşırmıştı. Teşekkür edip ayağa kaldırdıktan sonra yanındaki Binbaşı Selim Kaptanoğlu’na döndü: – Oğlum bu kim? Kaptanoğlu, “O ünlü İnci Baba’dır” cevabını verdi.
Türkeş, “Haaa” dedi:” Yahu iyi adammış be. ” Daha sonraları ise Türkeş ile İnci Baba görüşmeye devam etmişlerdi.

Mehmet Nabi İnciler ülkücü

Milletvekili Adayı İnci Baba

İnci Baba 1987 yılında  yapılan Genel Seçimler’de Şanlıurfa’dan bağımsız milletvekili adaylığa soyundu ve 27 bin oy almayı başardı. Ama bazı hilelerle karşılaştı; 97 bin oy alan ANAP, 7 milletvekilliğinin tamamını kazandı/kazanmış gösterildi. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında iki ceza davası açıldı.

İnci Baba’nın Ölümü

İnci Baba‘nın ölümü de şüpheli oldu..

4 Aralık 1993 tarihinde iddiaya göre yeğeni Faruk Kasapoğlu ile o dönem yakın korumalığını yapan Yakup Yaşar Güven arasında tartışma yaşandı. İnci Baba tartışmanın son bulması için ikilinin arasına girdi fakat Yakup Yaşar Güven’in silahından çıkan kurşun İnci Baba‘nın atardamarına isabet etti ve İnci Baba bunun sonucunda hayatını kaybetti.İnci Baba‘yı öldüren Yakup Yaşar Güven tahliyesine 3 gün kala hapishanede İbrahim Kara tarafından vurularak öldürülmüştür

İnci Baba,sahibi olduğu Urfa’daki Mahmut Nedim Konağı’nıın bahçesine gömülmek istemişti.Ama konak tarihi koruma altında olduğu için defin gerçekleşemedi.

İnci Baba öldürüldüğünde 55 yaşındaydı.

İnci Baba Sözleri

İnci Baba‘dan geriye kalan dikkat çeken sözleri

“Bizim babalığımız havagazdır. En büyük baba Amerika başkanıdır.”

“Öyle adaletli,terbiyeli,güzel bir adam olacaksın ki öldüğün zaman düşmanların ve mezarcı bile ağlasın.

“Üç şeyden korkulur :Açtan, işsizden, adaletsizden. Baklavacılar bazen de acı Urfa biberi yesin. İnsan hamurunda ihtilaf vardır.”

“Her zaman aslan payını alanlar bizi toplum içine almadılar.”

“Kırk yıllık babayım, onu da Süleyman Demirel elimde aldı.”

“Bize ezilen, sabıkalı, kabadayı aleminin parçasıyız.Biz halkın temsilcisiyiz.”

“Aslana hüviyet sorulmaz.Delikanlılık bakkalda satılmaz.”

“Sezar birkere ihanete uğramış. Brütüs olayını ben hergün yaşıyorum.”

“Dünyaya birkez daha gelsem yine baba olmak isterim.”

“Türkiye`de üç askeri darbe yaşandı. Toplumumuz çok suskun bir toplum.Entelektüllerden başlayan suskun bir toplum yaratır.”

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir