fbpx
Reklamlar

Koray Avcı Kimdir? Nereli? Alevi Mi?

Müzisyen olan Koray Avcı Kimdir?

Koray Avcı Aslen Nereli?

1 Ocak 1990 tarihinde Ankara’da doğan Koray Avcı aslen Erzincan’ın Tercan ilçesindendir.

31 yaşında olan Koray Avcı Ankara’nın Batıkent’ten İstanbula’a taşınmış ve burada yaşamaktadır.

Koray Avcı Alevi mi?

 Kendini “kültürüne sıkı sıkıya bağlı biri” olan Koray Avcı Kürt değil Türkmen Alevi‘sidir.

Ayrıca Ali bin Ebu Talib’in kılıcı Zülfikar’ı betimleyen bir kolyesi vardır.

Koray Avcı’nın Hayatı

Ankara’ da dünyaya gelen Avcı ailesiyle Erzincan İli Tercan İlçesinden gelerek Ankara’ya yerleşmiştir. Kariyerinde söz yazarı, müzisyen, bestekâr ve şarkı yorumcusu olarak ilerlemektedir. Koray Avcı çocukluğundan beri müzik ve resim sanatına karşı ilgi duymuş ve bu alanda kendini geliştirmiştir. Ailesinin kendisi hakkındaki pozitif bilimlerde eğitim görmesi fikri ile sanat arasında kalan sanatçı başarılı bir sanat yaşamına imza atmıştır.

Müzik sektörüne ilk girişi Ankara’ daki bazı müzik mekânlarında olmuştur. Bu mekânlarda ara ara sahne almış ve şarkı söylemiştir. Ancak ailesinin ısrarlarına dayanamayarak 2008 yılında Muğla üniversitesi’ nde Fizik Bölümünü kazanarak Ankara’ daki müzik yaşantısına ara verip Muğla’ya gitmiştir. 2010 yılında Muğla Üniversitesi’nde öğrenci iken Acun Ilıcalı tarafından hazırlanıp sunulan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” programına yakın arkadaşı Osman Arslan ile katılım göstermiş ve “beatbox” ile “Volkan Konak Taklidi” yaparak 2. Tur seviyesine ilerlemiştir. Muğla’da sanatsal anlamda istediği ve hayalini kurduğunu bulamayan sanatçının hayatı bir kırılma noktası ile karşı karşıya kalır.

Sokakta gitar ile performans sergileyen bir arkadaşının yanına oturarak şarkı söylemeye başlamıştır. Bu günden sonra sokaklarda şarkı söylemeye başlar ve sürekli olarak devam eder. 2012 yılında üniversiteden mezun olur ve tekrardan Ankara’ya döner. Ancak önceden sahne aldığı mekânlara tekrardan kabul edilmez. Ancak yılmadan sanat yaşamında tutunmaya çalışan Avcı, Ankara sokaklarında ve toplu taşıma araçlarında başka bir gitarcı arkadaşı ile çalmaya başlarlar.2012 yılında metroda şarkı söylerken videosu bir genç tarafından kaydedilerek sosyal medyada paylaşılır. Bunun üzerine video sosyal medyada oldukça tutunur. Bu durumu fark eden Avcı bu sefer kendi videolarını çekerek Youtube kanalından sosyal medya platformlarına paylaşım yapar. Sosyal medyada oldukça fazlaca izlenen ve takipçi sayısına ulaşan Avcı ilgi odağı olur. Her geçen gün Koray Avcı’ya konser teklifleri gelir ve bunun üzerine hem yurt içinde hem yurt dışında konserler vermeye başlar. Samimiyeti ve içtenliği ile geniş bir dinleyici sayısına ulaşır.

Konserlere çıkmaya başladığı günden beri yılda ortalama 180 konser veren Avcı, Dokuz Sekiz Müzik Şirketi ile albüm yapmaya karar verir. 28 Ağustos 2015 tarihinde “Aşk İle” adı ile ilk solo albümünü piyasaya sürer. Bu albümde Mazlum Çimen, Soner Akalın, Neşet Ertaş, Zeliha Sıkık ve Feyzullah Eti gibi önemli sanatçıların şarkıları bulunmakta ve söz ve müzik bakımından kendisine ve gitaristi Köksal Fındık’a ait olan 4 yeni şarkı da bulunmaktadır. “Aşk İle” albümü piyasaya çıktığından bu yana uzunca bir süre satış listelerindeki ilk sırada konumlanmıştır. Albümün piyasaya çıkış şarkısı olan “Sen” Hasan Kuyucu yönetmenliğinde önemli bir video klip ile yayınlanmıştır. Neredeyse 150 milyon izlenme sayısını çeken video klip oldukça sevilmiştir.

Ülkede yer alan birçok kültüre ait türkü ve şarkıyı kendine has yorumunu katarak seslendiren Avcı sohbet tadındaki yorumu ile oldukça tutulmuş olup sahne performansı ile kendine has bir tarz yaratmış durumdadır. 24/06/2016 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik Şirketi ile birlikte “Sonra Dersin Ki” isimli 2. albümü yayınlayarak önemli bir albüme daha imza atmıştır.

Koray Avcı’nın Sosyal Medya Hesapları

İnstagram
Youtube
Twitter
Facebook

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir