fbpx
Reklamlar

Ömer Çelik Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında ve Kürt Mü?

Ülkemizin siyaset iklimini bilen ve Ülke yönetiminde aktif bir şekilde görev alan Ömer Çelik, bilindiği üzere Ak Parti MKYK toplantılarından sonra gündeme dair kamuoyuna bilgilendirme yapan önemli bir siyasetçidir. Bu anlamda insanlar Ömer Çelik Kimdir, Kürt Mü, Nereli ve Kaç Yaşında olduğu hususunda çeşitli araştırmalar yapmaktadır.

Ömer Çelik’in hayatına ve siyasi kariyerine dair bilgiler yazımızın detaylarında yer alıyor.

Ömer Çelik Nereli ve Kaç Yaşında?

Ömer Çelik Diyarbakırlı olmasına karşın 1968 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Nitekim Ömer Çelik bu anlamda Adanalıdır. Ömer Çelik Yaşı da güncel tarih bazı alındığında 2021 yılı itibari ile 53 yaşındadır.

Ömer Çelik Kürt Mü?

Ömer Çelik Adana’da doğmasına karşın aslen Diyarbakırlı olup Kürt’tür.

Ömer Çelik Biyografisi

Ömer Çelik 15 Haziran 1968 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Adana’da bitiren Çelik, Adana Teknik Motor Lisesine başlamış ve Adana Erkek Lisesi’nde ise Lise öğrenimini bitirmiştir. Eğitim hayatında konuşkanlığı ve diksiyonu dikkat çeken Ömer Çelik bu hususta kendisine şimdiki siyasî kariyeri de sağlayan Kamu Yönetimi Lisans bölümüne gitmiştir.

Ömer Çelik Kamu Yönetimi Lisans bölümünü Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bolümler Fakültesi’nde tamamlamıştır. Devamında da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde ‘Türkiye’de çoğulculuğun yeni görünümleri’ Konulu Yüksek Lisans Tezini bitirerek 1998 yılında lisansını tamamlamıştır.

Ömer Çelik, Mezun olmasından sonra hem gazeteci olarak hem de siyaset bilimci olarak çalışmıştır. Benzer şekilde Bilgi ve Hikmet Dergisinin Ankara’daki sorumlu kişisi görevini yapmıştır. Bununla birlikte çeşitli dergilerde de yazılar yazmıştır. Sırasıyla Yeni Yüzyıl, Şafak ve Star gazetelerinde Köşe yazarlığı yapmıştır. Ayrıca Ömer Çelik’in halen Bekar olduğu bilinir.

Ömer Çelik Kimdir

Ömer Çelik Siyasî Hayatı

Çelik, siyasi kariyerine başlamadan önce çeşitli gazetelerde ve dergilerde yazarlık yapmış ve aynı zamanda siyaset bilimci olarak da görevler üstlenmiştir. Bu anlamda Ömer Çelik siyasi hayatına başladığı günden bu yana başarılı bir kariyere sahiptir. Bilakis Ömer Çelik Siyasetteki ilk adımı Adalet ve Kalkınma Partisine ( AKP) katılması ile olmuştur. Bu anlamda 2002 yılında kendi memleketinde Milletvekili adayı olmuş ve ilk defa Adana’da Milletvekili olarak seçilmiştir.

Ömer Çelik benzer şekilde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyeliği görevini de bir süre üstlenmiştir. Siyasi hayatına başarılı bir şekilde giriş yapan Ömer Çelik, sonraki seçimde de (2007 milletvekili seçimleri) Adana’da bir kere daha Milletvekilliği kazanmış ve meclise girmeyi başarmıştır.

Çelik, uluslararası siyaset sahnesinde de Türkiye–Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı görevini de bir süre yapmıştır. Nitekim Çelik, bir 3. Seçim olan Türkiye Genel Seçimleri’nde bir kez daha TBMM’ye girmeye hak kazanmıştır.

Ömer Çelik, 2002 ilâ 2013 yılları arasında Mevcut durumda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığı görevinde bulunmuştur. Bununla birlikte 2010 yılında ise AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu. 2007 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye–Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı seçildi. 2011 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar meclise girdi. 2002–2013 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanı olarak görev yaptı. 2010 yılında AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

24 Ocak 2013 yılında Erdoğan Liderliğinde yapılan Kabine değişikliği ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilmiştir. Devamında 2014 yılında Başbakan ve aynı zamanda Ak Parti’nin Genel Başkanı olan R. T. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmiş ve Ahmet Davutoğlu yeni hükümet kurmaya başlamıştır. Bu anlamda Ömer Çelik bir kez daha Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev almıştır.

Ömer Çelik, 2015 yılında Eylül ayında Ak Parti’nin Sözcüsü olarak atanmıştır. Çelik, Ahmet Davutoğlu’nun istifasının sonrasında Binali Yıldırım’a verilen hükümet kurma görevinde kendisine Avrupa Birliği Bakanlığı görevi verilmiştir.

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir