fbpx
Reklamlar

ABD’den Türkiye ve Rusya’ya uyarı

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Venezuela’ya asker gönderen Rusya’ya “Bu tür eylemleri barış ve güvenliğe tehdit olarak görürüz” dedi. ABD Dışişleri Venezuela özel temsilcisi Abrams “Türkiye’den istediğimiz işbirliğini görmedik” açıklamasını yaptı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan Venezuela’ya asker gönderen Rusya’ya sert mesaj geldi. Bolton “Batı Yarımküre dışındaki aktörleri Venezuela’ya askeri varlıklarını konuşlandırmamaları konusunda uyarıyoruz. Bu tür eylemleri uluslararası barış ve güvenliğe doğrudan tehdit olarak değerlendiririz” dedi.

Rusya’nın yaklaşık 100 askeri taşıyan iki askeri uçağı Venezuela’nın başkenti Caracas yakınlarına inmiş, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova “Rus uzmanların Venezuela topraklarında olduğunu, bunun da Moskova ve Caracas arasında askeri-teknik işbirliği konusundaki hükümetlerarası anlaşma bağlamında yapıldığını” belirtmişti. Rus sözcü, Rusya’nın bölgeye “uzmanlarını” göndermesinin bölgedeki hassas güç dengesini değiştirmediğini savunmuş, Rus personelin Venezuela’da gerektiği kadar kalacağını belirtmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan Rusya’ya üstü kapalı ancak sert uyarı geldi. Bolton, Amerika’nın bu bölgede askeri operasyonların genişletilmesi yönündeki herhangi bir hamleyi uluslararası barışa yönelik “doğrudan tehdit” olarak değerlendireceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Venezuela’daki askeri varlığı konusunda “Rusya oradan çıkmak zorunda” ifadelerini kullanmıştı.

“Türkiye’den Beklediğimiz İşbirliğini Görmedik”

Venezuela krizi Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkileri de etkileyen çok sayıda faktörlerden biri. Amerika Venezuela’da kendisini ülkenin geçici cumhurbaşkanı ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’yu Venezuela’nın meşru lideri olarak tanıyor, Türkiye ise Nicolas Maduro’ya destekveriyor.

Türkiye’nin Venezuela ile altın ticareti de Amerikalı yetkililerinin yakından takip ettiği bir konu. Amerikalı yetkililer Türkiye ve Venezuela arasındaki ticareti incelediklerini, Amerika’nın Venezuela’ya yönelik yaptırımlarını ihlal eden bir durumun tespit edilmesi halinde harekete geçecekleri konusunda uyarıda bulunmuşlardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilcisi Elliot Abrams bir süredir Amerika’nın Venezela konusunda ikincil yani dolaylı yaptırımları uygulamasının olası olduğu mesajını vermişti.

ABD Dışişleri Baknalığı’nın Venezuela özel temsilcisi Türkiye’nin Nicolas Maduro’ya desteğe son verilmesi konusunda ABD’nin taleplerine uymadığını savundu. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’da yer alan habere göre Elliott Abrams Erdoğan hükümetinin “Maduro rejimini güçlü bir şekilde desteklediğini ve Amerikalı yetkililerin Türkiye’den görmek istediği işbirliğini görmediğini” belirtti.

ABD Venezuela’da Maduro yönetimi üzerindeki ekonomik baskıyı Maduro’nun maddi destekçilerine yönelik yaptırımlar uygulayarak ve Venezuela petrol şirketi PDVSA’ya döviz akışını keserek arttırmaya çalışıyor.

Amerikalı yetkililere göre Türkiye geçtiğimiz yıl Venezuela’dan yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 20 ton değerli metal ithal etti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams Washington’un Ankara’dan bu süreci durdurmasını istediğini belirtti.

Abrams, “Altın ya da başka değerli şeyler, söz konusu hükümetten buna son vermesini istiyoruz” dedi. Abrams, “Türkiye’den istediğimiz düzeyde işbirliği görmedik. Türkiye sadece Venezuela’da değil bütün Latin Amerika’da kendi duruşuna zarar veriyor. Bu Türkiye için bir bedel” dedi.

Check Also

Kürt Tiktok Fenomenleri- Kürt Tiktokerler

Kürt Tiktok Fenomenleri- Kürt Tiktokerler

Tiktok sosyal mecraya çıktığı ilk günden bu yana giderek artan bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir