fbpx
Reklamlar

Baran bo Odar Kürt Mü? (Kurdish)

Netflix platformunda yayınlanan Dark dizisinin senaristlerinden Baran bo Odar dikkatleri üstüne çekmişti.Peki Baran bo Odar‘ın kökeni Kürt mü?

Baran,Kürtçe’de yağmur anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz.Bu isminden dolayı Baran bo Odar‘ın Kürt olabileceği hemen akıllara geldi.

Baran bo Odar Nereli?

Baran bo Odar verdiği bir röportajdaİsviçre’de doğdum ama ailem iki yaşındayken Almanya’ya taşındı. Annem ve babam Alman ya da İsviçreli değil. Annemin tarafı Türk ve babamın tarafı daha çok Rusya’dan. “Baran” sanırım Yahudi bir isim, ama yine ailemden hiçbiri Yahudi değil. “Bo” sadece bir takma isim ve Odar icat edilmiş bir addır. Doktor olan büyükbabam, Kızıl Ordu’da değil Beyaz Ordu’da olduğu için Rus devriminden kaçmak zorunda kaldı. Kaçmak zorunda kaldığında bütün ailesini kaybetti. Bir isim almak zorunda kaldı ve Odar adını seçti.”Odar başka dilde doktor demek.”

Öncelikle Baran bo Odar‘ın aile yapısı bir hayli karışık.Önce Baran isminden başlayalım.

Şahsın “Baran” isminin İbranice olduğunu söylemekle beraber tam emin değil.”Baran” bazı eski Yahudilerde isim değil soyadı olarak kullanılmıştır.ve şahıs ailemden hiçbiri Yahudi olmadığını söylemektedir.Bu durumda “Baran” isminin eski yıllarda Yahudilerden bazılarının soyadı olduğundan ötürü şahsın “Baran” ismi için Yahudi olduğunu varsaymaktadır.

Ailesinden Yahudilikle ilgisi olmadığı için Baran isminin bir Kürtçe isim olarak verildiği ihtimali doğuyor.

Odar ismine gelecek olursak Odar’ın bir dilde “doktor” anlamına geldiğini söylemekle beraber hangi dilde “doktor anlamına geldiğini muamma..

Ve ayrıca “Odar” kelimesinin Ermenice’deErmeni olmayanlar” için kullanılmaktadır.Bu durumda “Odar” ismi de aslında şüpheli duruma düşmektedir.

Baran O Odar’ın karanlık bir tarafı olduğu şüphesiz..

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir