fbpx
Reklamlar

Cengiz Yazgı Kimdir? Nerelidir? Hayatı

Cengiz Yazgı Kürt Müzisyendir.

Cengiz Yazgı Nereli

Cengiz Yazgı Siirt’in Baykan ilçesindendir.Ziyaret beldesinde 1987 yılında doğmuştur.

Cengiz Yazgı’nın Hayatı

9 çocuklu ailenin 7.çocuğu olarak doğan Cengiz Yazgı Siirt’ten 90’lı yıllardaki çatışmalardan dolayı zorunlu olarak göç edip İstanbul’a taşınmışlardır.Çocukluğunda mendil satma dahil birçok işte çalışan Cengiz Yazdı lise yıllarında gitara merak salar.Gitar çalmayı öğrenen Yazgı daha sonra sokaklarda şarkı söylemeye başlar.

Cengiz Yazgı’nın müziğe başlama hikayesini kendi ağzından dinleyelim;

“Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakültelerinde öğrencilerin arasında selpak satıyordum. Öğrenciler arasında mendil satarken onlarla etkileşim oluyordu. Bunların içinde müzikle ilgilenen Kürt öğrencileri de vardı. Onlardan da bir etkileşim oldu.”

Yazgı, İstiklal caddesi, Bakırköy, Şirinevler gibi kalabalık yerlerde Kürtçe şarkılar söyler.Burda zaman zaman ırkçı saldırılara maruz kalsa da yılmaz ve müziğe devam eder.İstanbul’un yanı sıra Diyarbakır,Van,Mardin Urfa gibi şehirlerde de şarkılar söylemiştir.
Cengiz Yazgı ayrıca Kurd İdol adlı Kürtçe şarkı yarışmasına katılmıştır.

Cengiz Yazgı Kendisine has tarzıyla sosyal medyada büyük beğeniyle dinleniyor.

Cengiz Yazgı, erken yaşta İstanbul’a gelmesine rağmen Kürtçe’si gayet akıcı.Herkesin anadilini bilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Cengiz Yazgı’nın Sosyal Medya Hesapları

İnstagram
Facebook

Cengiz Yazgı’nın kardeşi Barış Yazgı

Kardeşi Barış Yazgı

Barış Yazgı, 24 Nisan 2017 tarihinde Ege’deki Avrupa’ya giden mülteci botunun batmasıyla hayatını kaybetti.

İstanbul Fatih’te müzisyen ağabeyi Cengiz Yazgı ile yaşıyordu. Belçika’ya büyük ağabeyinin yanına gitmiş, vizesi bitince Türkiye’ye geri dönmüştü. İşsiz ve sigortasız olan Barış, ikinci kez vize başvurusunda bulunmuş, ancak reddedilince bu zorlu yolculuğu seçmişti.

Çalışıp biriktirdiği paraları insan kaçakçılarına verip Suriyeli ve Afgan mültecilerin arasında ilk olarak Midilli adasına gitmeyi planlayan Barış, hayatta kalabilseydi oradan Belçika’ya geçecekti. Genç adamın arkadaşları, onun tek hayalinin Belçika’da müzik eğitimi alarak iyi bir keman virtüözü olmak olduğunu söyledi.

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir