fbpx
Reklamlar

Delil Dilanar Kimdir? Nereli?

1973 yılında doğan Delil Dilanar Dengbêj klamlarını modern enstrümanla yorumlamasıyla tanınır

Delil Dilanar’ın Hayatı

Amcası Dengbêjlik geleneğini yaşatan ve aynı zamanda çiftçilikle yaşamını geçindiren amcası Husênê Muşî’nin yanında çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdi. Amcasının yanında yaşaması dengbêjlik öğretilerini kazanmasına yardımcı oldu. Amcası düğün, dernek ve cemiyet toplantılarında ahali ile birlikte karşılıklı klam ve stranlar söyleyerek zaman içinde cemiyetin aranılan kişisi olur. Kürt Mey’i üstadı Egîdê Cimo’dan 3 yıl enstrüman eğitimi aldı.

Dengbêjlik geleneği usta- çırak ilişkisi içerisinde kuşaktan kuşağa aktarılır. Delil Dîlanar’ın yetişmesi de usta-çırak ilişkisi içerisinde amcasının verdiği öğretilerle olmuştur. Dengbêj klamları harmoni ve ritim yönünden Delil Dîlanar tarafından yeniden yorumlanır ve günümüzde hayat bulur. Neçirvano, Serê Tarxan, Zerîyê, Serayê, Qasimo bu şekilde yorumladığı ve dinleyici kitlesi tarafından büyük beğeni kazanan şarkıları olmuştur. Almanya ve ABD’de çok sayıda konser vermiştir. İstanbul’da da 2015 yılında dinleyici kitlesine müzik ziyafeti vermiştir; sahne performans olarak izleyicinden tam not almıştır..

Delil Dilanar Nerelidir?

Delil Dîlanar 1973 yılında Muş’un köylerinden olan Orgunos- Çukurbağ Köyü’nde doğmuştur

Kürdistan- Kürdistan Filminde Kendi Hayatını Beyazperdede Oynamıştır

Genç yaşlardayken bir düğünde Kürtçe şarkı söylediği için ülkesinden sürgün edilmiştir ve 20 yıl sevdiklerinden ayrı yaşamak zorunda kalmıştır. 20 yıl sonra ülkesine dönmesi Kürdistan- Kürdistan filmiyle olmuştur. Film Kürt  yönetmen Bülent Gündüz tarafından ABD ve Türkiye’de çekilmiştir. Film Delil Dîlanar’ın hayatını beyazperdeye aktarmıştır. Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde filmin dünya prömiyeri yapıldı. Los Angeles Film Festivali’nde “En İyi Şarkı” ve  “En İyi Film” ödüllerini almıştır. Ayrıca Hollywood International Moving Pictures Film Festivali’nde “En İyi Dram Filmi” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerine layık olmuştur. Bunun yanı sıra Londra Film Festivali’nde “En iyi yönetmen” ödülüne layık görülmüştür. Londra Film Festivali’nde layık görünen ödülü yönetmen Bülent Gündüz ret etmiştir, bunu yapmasının nedenini de ‘Avrupa’nın Kürtleri tanıdığını belirtmesine karşın gerçekte tanımıyor olmaları’ olarak açıklamıştır.

Delil Dilanar Albümleri

  • Ji Bo Biranina -Dengbêj Husêno
  • Neçirvano
  • Seraye
  • Zerîyê
  • Dengbejname

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir