fbpx
Reklamlar

Edip Akbayram Kimdir Nerelidir?

Edip Akbayram, 1950 yılının Aralık ayında Gaziantep şehrinde hayata gözlerini açmış olan türk müzisyendir. Edip Akbayram aslen Gazianteplidir ve çocukluğunun büyük bir bölümünü burada geçirmiştir.

Edip Akbayram Nereli?

Edip Akbayram,Gaziantep’lidir.Türk kökenlidir.

Edip Akbayram Hayatı

Edip Akbayram, 1959 senesinde sadece dokuz yaşındayken çocuk felci hastalığına yakalanmıştır. Bu hastalığın verdiği acı ve ağrılar eşliğinde çocukluk yıllarını geçirmek durumunda kalan Akbayram, müziğe olan tutkusunu fark etti. Bunun akabinde müziğe adım atan Akbayram, daha sonra bir orkestra oluşturdu ve düğün salonlarında müzik yapmaya başladı.

Orkestrasındaki başarısı ile popülaritesini daha da arttıran Akbayram, ilk plağı olan Kendim ettim kendim buldum’u henüz lise yıllarında bir öğrenciyken yaptı. Grubuyla yaptığı bu plak ile pek yankı uyandıramamış olsa da geleceği açısından önemli bir adımı daha atmış oldu.

Lise yıllarında Gaziantep’ten sonra yolu Adana’ya düştü. Burada orkestra ile sahnelere çıkma şansını elde eden Akbayram, burada bir gazinoda da çalıştı.

Akbayram’ın lise yıllarından sonra ise yolu pek çok insanın hayallerini süsleyen İstanbul oldu. Küçüklüğünden beri hayalindeki meslek olan diş hekimliğinin imtihanlarını başarıyla geçen Akbayram, İstanbul’da gerekli eğitimi almaya başlamıştır. Daha sonralarda ise müziğe olan ilgisinin diş hekimliğine göre ağır bastığını fark eden Akbayram, okulu bırakma kararı aldı.

Okulu bırakan Akbayram, müziğe verdiği önemi daha da arttırmıştır. Bu doğrultuda 1971 senesinde Altın Mikrofon adı verilen yarışmaya katıldı. Burada gösterdiği performans ile ününü daha da arttıran Akbayram, bundan sonra 45’likler ve albümler yapmaya başladı. İlk olarak Garip, Kara Kuzu ve Deniz Üstü Köpürür isimli 45’likleriyle müzik camiasına ilk büyük adımını atan Akbayram, bundan sonra ise Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adını verdiği parçası ile satış rekorları kırmayı başarmıştır.

1980’li yıllarda yaptığı müzik tarzının TRT tarafından yasaklanması ve yayınlanmaması nedeniyle zorluk çeken Akbayram, doksanlar itibariyle Türküler Yanmaz albümü ile oldukça büyük bir etki yaratmayı başarmıştır.

Her zaman haraket ettiği belli doğrulara sahip olan Akbayram, hiçbir zaman çizgisini bozmamayı kendine adeta ilke edinmiş bir sanatçıdır.

Edip Akbayram Müzik Kariyeri

Edip Akbayram kariyeri boyunca pek çok albüm ve 45’lik yapmıştır. Her zaman belli bir kitleye hitap etmeyi başarmış olan sanatçı, yapmış olduğu müzik ile sadece Türkiye sınırlarına değil dünyaya yayılan bir üne sahip olma amacına da ulaşmıştır.

Edip Akbayram’ın bu zamana kadar yapmış olduğu toplam 24 albüm vardır. Bu albümler Edip Akbayram, Nedir Ne Değildir, Nice Yıllara Gülüm, Dostlar 1984, Dostlar 1985, Yeni Gelen Güne Türkü, Özgürlük, Şahdamar, Senden Haber Yok, Hava Nasıl Oralarda, Unutamadıklarım, Bir Şarkın Olsun Dudaklarında, Türküler Yanmaz, Güzel Günler Göreceğiz, Yıllar, Dün Ve Bugün, İlk Günkü Gibi, Selam Olsun, 33’üncü, Dün Ve Bugün 2, Dün Ve Bugün 3, Söyleyemediklerim ve Mayıs isimli albümlerdir.

Albümleri dışında pek çok 45’liğe de sahip olan Edip Akbayram bunlar ile de büyük başarılar elde etmiştir. Edip Akbayram’ın 45’liklerinden en bilinenleri Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Zalim Zalim, Aldırma Gönül ve Anam Ağlar Başucumda Oturur isimli 45’likleridir.

Edip Akbayram’ın Ailesi

Edip Akbayram’ın annesinin adı Türkan Akbayram’ken eşinin adı Ayten, çocuklarının adı ise Türkü ve Ozan’dır.

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir