fbpx
Reklamlar

Kürtler Ne İstiyorlar?

”Kürtler Ne İstiyorlar” Diyenlere  Cevap

Kürtlerle ilgili bir tartışma olduğunda hemen bazı çevreler ”Yaf bu Kürtler ne istiyorlar,neyiniz eksik” demeye başlıyorlar.Kürtler neyiniz eksik diyenler Kürt,Kürt Olamıyor yazısını okumalarını rica ediyoruz.Şimdi gelelim Kürtlerin ne istediklerine.

Kürtler Ne İstiyorlar?

Kürtleri anlamak empati kurmak için Kürtler’in geçmişteki acılarını Kürtlere edilen zulümlere katliamlara bakmak lazım.
Kısaca hatırlatalım;
Osmanlı’da Kürtler, bilindiği gibi Kürdistan coğrafyasında Özerk olarak yaşayan Osmanlı ile hiçbir sorunu olmayan bir halktı.

Osmanlı Devleti,bugün Türkiye’nin değiştirip Doğu ve Güneydoğu dedikleri topraklara Kürdistan Coğrafyası demişlerdir.Osmanlı’da bugün Türkiye’nin aksine ele geçirdiği topraklardaki şehir isimlerini coğrafya isimlerini milletlerin dilini kültürünü yasaklamamış,Herkes kültürünü dilini özgürce yaşama fırsatını bulmuşlardır.

Osmanlıdan Sonra Kürtler

Osmanlı Devleti dağılıp yıkıldıktan sonra kurulan Türkiye’de egemen güçler Kürtler adına ne varsa hepsini yasaklamış inkar etmişlerdir.Kürdistan,Kürtçe Kürt kelimesi dahil yasaklanmıştır Cumhuriyet kurulduktan sonra.
Kürdüm diyenler hapse atılmış işkencelerden geçirilmiş infaz ettirilmişlerdir.
Dersim,Zilan,Ağrı Katliamları olmuş bu katliamlarda çocuk kadın yaşlı demeden binlerce Kürt vahşice katledilmiştir.
Kürtçe yakın zamana kadar bile yasaklıydı Kürtçe konuşanlar hapis cezaları almış cezaevlerinde insanlık dışı işkcenlerden geiçirilmişlerdir.
Cemal Gürsel’in 24 Ekim 1960 yılında Diyarbakır’da yaptığı”Kürt diye bir millet yoktur,Kürdüm diyenin yüzüne tükürün” konuşması Kürtler’in ne denli bir zulüm gördüklerini açıkça göstermektedir.
Şimdi Kürtler sözkonusu olunca ”vay efendim bu Kürtler ne istiyor ”denilmektedir..
Kürtler kimseden bişey istemiyorlar,Kürtlerin gaspedilen yoksayılan inkar edilen, Kürtlerin zaten hakkı olan değerleri istiyorlar..

www.kürtler.com

Check Also

Bilecik Kürtleri

Bilecik Kürtleri

Bilecik,Marmara Bölgesi’nde yer alan ve ilk yerleşimin M.Ö. 3 bin yılına dek uzandığı Bilecik, aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir