fbpx
Reklamlar

Kürtlerin Barcelonası Dalkurd Futbol Takımı

Dalkurd resmi ismiyle Dalkurd FF 2004 yılında İsveç‘te Kürtler tarafından kurulmuş profesyonel futbol takımıdır.Kısa sürede üst liglere doğru tırmanan Dalkurd özellikle Avrupa‘daki Kürtlerin ilgi odağı olmuştur.Büyük başarılar yakalayan Dalkurd,”Kürtlerin Barcelonası” yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

2017 itibariyle İkinci ligde oynayan takım İsveç süper ligine yükselmeyi şimdiden garantilemiş durumda.

Dalkurd‘un Armasında Kürdistan bayrağı yer almakadır.Renkleri Kürtleri temsil eden Yeşil Kırmızı Sarı (Kesk-Sor-Zer) renklerinden oluşmaktadır.Takım Avrupa‘da Kürdistan‘ı büyük bir gururla temsil etmektedir.

Ayrıca Dalkurd İsveç liglerinde en çok gol atan takım unvanını hala elinde tutmaktadır.

 

IŞİD’in Kobane saldırısına Dalkurd Pankartlı Tepki

Dalkurd’un Anlamı Nedir? Kim Kurdu?

Dalkurd‘un anlamı “Dalarnalı Kürtler” anlamına gelmektedir. Dalkurd‘un kurulduğu şehir Dalarna İsveç‘te yer almaktadır.

Dalkurd takımı Mardin‘in Nusaybin ilçesine bağlı Girmeli (Giremira)köyünün eski muhtarlarından Ramazan Kızıl ve arkadaşları tarafından kurulan kurulmuştur.Takımda Kürdistan coğrafyasından göç eden Kürt gençlerinin yanı sıra,birçok ülkeden yabancı futbolcu da yer almaktadır.

Ramazan Kızıl takımın kurucusu aynı zamanda başkanlığını da yapmaktadır.

Dalkurd bir takımdan öteye geçmiş  Avrupa‘da milli bir Kürt bilinci yakalamıştır.

Kulübün, alt yapı takımlarıyla birlikte toplam 450 futbolcusu var. Bunların büyük bir çoğunluğu Kürtlerden oluşuyor. Kürtlerin dışında İsveç, Gambiya, Filistin, Gana, Makedonya, Moldova, Kosova, Arjantin, Irak, Sırbistan, Rusya ve Suriye asıllı futbolcular da Dalkurd’de top koşturuyor.

Dalkurd Milli Bir Semboldür

Sahaya sarı, kırmızı, yeşil ve beyaz renklerden yapılan formayla çıkan Dalkurd‘ün oyuncuları, formaları üzerinde Kürdistan’ın bayrağını taşıyor. Eski futbolcu Metin Gümüş, Kürdistan’ın dört parçasından Kürt gençlerinin Kürdistan bayrağıyla Dalkurd’ün maçlarına gitmesiyle politik bir bilincin de ortaya çıkmasını sağladığını söylüyor. Futbol yorumcusu Ali Fikri Işık da yönetimin, takımın adını Dalkurd koyarak, milli bir sembol yarattıklarını ifade ediyor. Işık, başarılarından dolayı herkesin Dalkurd’e sahip çıkması gerektiğini belirtiyor.

Takımın Kurucusu ve Başkanı Ramazan Kızıl’ın Röportajı

Bas Gazetesi’ne konuşan Dalkurd Başkanı Ramazan Kızıl, hedeflerinin, İsveç Birinci Ligi Allsvenskan‘a çıktıktan sonra UEFA Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ne katılmak olduğunu belirtiyor.

Futbolun ekonomik getirisinin yanı sıra, politik bir tarafının da olduğunu hatırlatan Kızıl, Dalkurd’ün sloganının Kürtlük ve Kürdistan üzerine olduğunu belirtiyor. Kızıl, Dalkurd’ün bu politika ile güçlendiğini ve Kürtlerin milli değerlerini muhafaza ederek, Avrupa’daki Kürt gençlerine modern milli duygularını da hatırlattığını söylüyor.

Kürtler de bir ‘Barcelona’ Kurabilir mi?

Kürtler, Katalan halkının Barcelona kulübüyle yaptığı gibi adlarını dünyaya duyurabilirler mi?” sorusunu da Kızıl şöyle cevaplıyor:

‘’Kürtlerin durumu hiçbir millete benzemiyor. Biz Kürtlerin varlığı inkâr ediliyor. Katalanların üzerinde baskı vardı, onlar da zulüm gördü ama inkâr edilmediler. Böyle bir durumda bırakalım Barcelona gibi olmayı Cizrespor’u oynatamıyoruz. Katalanlara nazaran bizim şartlarımız elverişli değil. Şimdi Kürdistan Bölgesi umut vererek, devletleşmeye gidiyor.’’

Dalkurd Neden İsveç’te?

Ramazan Kızıl bu soruyu şöyle cevaplıyor: “Biz Türkiye’de Kürt adıyla, Kürdistan bayrağıyla futbolu yürütemedik. İzin vermeyip yasaklar koydular. Günümüz 2017 yılının başlarında Kürt karşıtı politikalarının tavan yaptığı sıralarda Cizrespor takımı bile kapatıldı.Amedspor ise Kürtçe ismi sebebiyle tehtid altında. Türkiye’nin vermediği izni, imkânı İsveç bize sundu. Biz de takımı İsveç’te kurduk.”

Check Also

Amedspor'dan 'Elmalı Davası' Tepkisi

Amedspor’dan ‘Elmalı Davası’ Tepkisi

Amedspor,kamuoyunda ‘Elmalı Davası‘ olarak bilinen taciz olayına duyarsız kalmadı Amedspor,Yeni Diyarbakır stadyumunda yaptığı antremanlarda Elmalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir