fbpx
Reklamlar

Mahzuni Şerif Kimdir? Nerelidir?

Âşık Mahzuni Şerif, Türk Halk Müziği’nin önde gelen sanatçılarından biridir. Gerçek ismi Şerif Cırık olan sanatçı 17 Kasım 1939 senesinde Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde dünyaya gelmiştir. Okul çağına geldiğinde Elbistan ilçesinin Alembey Köyü’nde bulunan Lütfü Efendi Medresesinde Kur’an dersleri aldı.

Mahzuni Şerif’in Ailesi ve Eğitim Hayatı

Türk ozanlarından biri olan Mahzuni Şerif, Horasan’dan Tunceli’ye göç eden Ağuçan aşiretindendir. Babasının ismi Zeynel, annesinin ismi ise Döndü’dür. Sanatçıya Şerif ismi ise kendisi daha doğmadan önce ölen amcasının anısını yaşatmak adına konulmuştur. Eğitim hayatına bir medresede başlayan Mahzuni Şerif, kendi köylerine okul yapılması ile birlikte ilkokula başlamıştır. Daha sonra Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’nda okumaya karar veren sanatçı, 1959 senesinde buradan mezun olur. Ordonat tekniker alanında eğitim aldığı sırada gerçekleştirilen bir aramada çantasında yasaklı kitapların bulunması sanatçının okuldan kaçmasına neden olur. 1961 yılında ise Kuleli Askeri Lisesi’ne giden sanatçı maddi imkânsızlıklar neden ile de burayı bırakmak zorunda kalır.

Mahzuni Şerif’in Özel Hayatı

Mahzuni Şerif, ilk aile hayatını dayısının kızı Emine ile imam nikâhı kıyarak kurmuştur. Bu evliliğinden sanatçının Züleyha isminde bir kızı olur. Daha sonra çeşitli anlaşmazlıklar nedeni ile ünlü ozan eşinden bir mektup aracılığı ile boşanır. İkinci defa evlenme kararı alan sanatçı, İtalyan asıllı olan Sovina isminde ki bir hanımla dünya evine girmiştir. Eşi evlendikten sonra Suna ismini almıştır. Bu evlilikten de sanatçının Ferhat, Şirin ve Emrah isminde üç çocuğu dünyaya gelmiştir.  Sanatçı bir süre sonra eşi Suna Hanım’ın da evi terk etmesi ile birlikte yalnız kalmıştır. Üçüncü evliliğini Gaziantep’te ilkokul öğretmenliği yapan Fatma Hanım ile gerçekleştirmiştir. Sanatçının bu evlilikten dört çocuğu olmuştur. İsimleri ise Derya, Ali, Şeyda ve Yetiş’tir.

Birçok başarılı eseri olan sanatçının oldukça hareketli kariyer yaşamı olmuştur. Kendisine ait olan sözler ve besteler her dönem farklı sanatçılar tarafından yorumlanmıştır. En sevilen eserleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Oy Oy Bizim Eller
  • Acı Doktor
  • Dom Dom Kurşunu
  • Yedin Beni
  • Yuh Yuh
  • Fadimem Gül Yüzlüm

Gibi eserlerdir. Bunların yanı sıra Dostum Dostum, Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya gibi birçok kesim tarafından beğeni ile dinlenen parçaların yaratıcısıdır. Sanatçının eserleri Gülden Karaböcek, İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül, Murat Göğebakan gibi ünlü isimler tarafından seslendirilmiştir. Halk ozanı olarak dünyanın birçok yerinde tanınan sanatçı 453 plak ve 58 kaset çıkarmıştır. Aynı zamanda 8 tane kitabı bulunan sanatçı için TRT tarafından çekilen 2 belgesel vardır.  Sanatçı 1990’lı yıllarda Halk Ozanları Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikte dünyanın en iyi ozanları arasında ilk üçte gösterilmiştir.

Aşık Mahzuni Şerif’in Ölümü

2001 yılında sonum yetmezliği ve kalp problemleri nedeni ile hastaneye kaldırılan sanatçı tedavi olduktan sonra taburcu edilmiştir. Ancak hastalıklarından kurtulamayan ünlü Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif, 17 Mayıs 2002 senesinde Almanya’nın Köln şehrinde hayata gözlerini kapamıştır. Öldüğü sırada Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde devam eden davası da sonuçlanmamış olan sanatçı, bugün Hacı Bektaş Veli Külliye’sine yakın bir yerde Çilehane adı verilen yerde bulunuyor.

Resmi Web sitesi

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir