fbpx
Reklamlar

Ömer Faruk Gergerlioğlu Kimdir? Nerelidir? Ömer Faruk Gergerlioğlu Kürt mü?

Son dönemlerde sık sık gündeme gelen Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir nerelidir? hayatı ve biyografisi

Ömer Faruk Gergerlioğlu Aslen Nereli?

Ömer Faruk Gergerlioğlu,2 Kasım 1965 doğumlu olup Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesindendir.

Ömer Faruk Gergerlioğlu,  56 yaşındadır.

Ömer Faruk Gergerlioğlu Kürt mü?

Ömer Faruk Gergerlioğlu,Kürt Sorunu ile ilgili çalışmalar yaptığı ve HDP milletvekili olduğundan ötürü Kürt olarak görülse de,aslında Kürt olmayıp Türk kökenlidir.

Ömer Faruk Gergerlioğlu Kürt müsünüz sorusuna:

Ben Kürt değilim aslında. Türk olarak Kürt meselesindeki haksızlığa bir insan hakları savunucusu olarak karşı çıkıyorum ve tüm Türkiye kamuoyunun karşı çıkması lazım. Kürtlere yapılan haksızlığı görmek için Kürt olmaya gerek yok ki” açıklamasında bulunmuştu

Ömer Faruk Gergerlioğlu Hayatı

Özellikle son yıllarda bazı politikacılar halk arasında çokça dillendirilmektedir. Tek bir partiye sıkışık kalmayıp bir bütün olarak her vatandaşı kucaklayan bir anlayış benimseyen politikacılar mevcuttur. Ömer Faruk Gergerlioğlu da onlardan biridir. Gergerlioğlu mecliste ve meclis dışında yaptığı çalışmalar ile ülke gündemine gelmeyi başarmaktadır. Bu yüzden internet ortamında Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir ve Ömer Faruk Gergerlioğlu aslen nereli gibi aramalar sık sık yapılmaktadır. Yine bunlarla beraber Ömer Faruk Gergerlioğlu hayatı ve Ömer Faruk Gergerlioğlu oğlu gibi aramalarda yine yapılmaktadır.

Ömer Faruk Gergerlioğlu 2 Kasım 1965 yılında Isparta ili Karaağaç ilçesinde dünyaya geldi. Baba adı Muhittin olan Gergerlioğlu’nun anne ismi ise Nebihe’dir. Aile olarak soyları aslen Şanlıurfa’ya dayanmaktadır. Evli ve 3 çocuk babası olan Gergerlioğlu yazar, aktivist, politikacı ve doktor olarak bilinmektedir.

Eğitim hayatı başarılar ile dolu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu ilk ve ortaokulu Bursa şehrinde okur.  Aynı şekilde liseyi de Bursa İmam Hatip Lisesinde okuyan Gergerlioğlu Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünü kazanmıştır. Mezun olduktan sonra Bursa ve Iğdır’da sağlık ocaklarında görev yapmış 1995 yılında Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavını kazanmıştır. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz bölümünde uzman doktor olmak için eğitimlere başlamıştır. 5 yıl boyunca burada eğitim görmüştür. Ardından ilk defa İzmit’te uzman doktor olarak görev yapmıştır.

Eğitim hayatı ve mesleki deneyiminin yanında Ömer Faruk Gergerlioğlu Sivil Toplum Örgütleri ile olan yakın ilişkileri ve dayanışma içerisinde olması da önemli bir konudur. İnsan hakları ve mazlumlar için mücadele veren onlarla dayanışma içerisinde bulunan MAZLUMDER ’de çalıştı. İlk olarak Kocaeli ilinde derneğin başkanlığını 2007 yılında ise derneğin genel başkanlığı görevini yürüttü. İki yıl boyunca MAZLUMDER genel başkanı olarak çalıştı. Bu süre içerinde insan hakları eksenli çok sayıda makale çalışmasında da bulunmuştur. Gergerlioğlu aynı çalışmalarını günümüzde de devam ettirmektedir.

Politikaya ilk adımını 2011 yılında atsa da temel olarak politik bir geçmişe bulunmaktaydı. 2011 yılın Türkiye’de yapılan genel seçimlerde AK Parti Kocaeli milletvekili aday adayı olmuş fakat seçilememiştir. Daha sonra politikada herhangi bir fiili girişimi olmamıştır. 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı Kanun hükmünde kararname ile memurluktan ihraç edilmiştir. Yılların deneyimi ve birikimi ile yıllardır gururla yaptığı mesleğinden uzaklaştırılmıştır. Bu süreçten sonra KHK ile işinden atılan vatandaşlar ile dayanışma içerinde olmuştur. Haksız ve keyfi olarak işinden atılan on binlerce memur Gergerlioğlu etrafında kenetlenmiştir. Ömer Faruk Gergerlioğlu 2018 seçimlerinde HDP Kocaeli milletvekili olarak meclise girmeyi başarmıştır. Meclisin en çalışkan vekillerinden olmuş salt bir koltukta oturmak için değil çalışmak için meclise gittiğini beyan etmiştir. Verdiği soru önergeleri ve araştırma önerileri sayısı diğer vekillerin çok çok üstündedir.

Özellikle cezaevlerinde yapılan ‘çıplak arama’ gibi uygulamaları meclise taşımış ve kanıtlamıştır. Yine KHK ile işten atılan vatandaşlar ile orada da dayanışma içerisinde olmuştur. Gergerlioğlu hakkında açılan bir davanın sonuçlanması ile 2021 yılında vekilliği düşürülmüş ve meclisten zorla çıkartılmıştır. Mecliste büyük bir direniş gösteren Gergerlioğlu tutuklanmış ve yaklaşık olarak 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi hak ihlali var diyerek dosyayı bozmuş ve Gergerlioğlu tahliye olmuştur. Aynı yıl içerinde Gergerlioğlu’nun vekilliği iade edilmiş ve meclise geri dönmüştür.

Ömer Faruk Gergerlioğlu eşi
Ömer Faruk Gergerlioğlu oğlunun Muhammed Salih’in mezuniyet töreninde

 

Ömer Faruk Gergerlioğlu Ailesi

Ömer Faruk Gergerlioğlu evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir

Ömer Faruk Gergerlioğlu Sosyal Medya Hesapları

web sitesi

Twitter

Facebook

Youtube 

instagram

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir