fbpx
Reklamlar

Suavi Kimdir? Nereli? Hayatı

Şarkıları, duruşu,sesiyle saygın bir konumda olan Suavi kimdir?

Suavi Aslen Nereli?

26 Ağustos 1950 tarihinde doğan Kırıkkale’lidir.

Suavi Kürt mü?

Kürt siyasetine verdiği destek ve solcu demokrat kimliğiyle tanınan Suavi Kürt değil,Türk’tür.Suavi ayrıca Alevi inancına sahiptir.

Suavi Kaç Yaşında

Suavi 71 yaşındadır.

Suavi,Nil Karaibrahimgil‘in babası değildir. Nil Karaibrahimgil‘in babasının ismi de Suavi olduğu için karıştırlımaktadır.

Suavi’nin Hayatı

Asıl ismi Mehmet Suavi Saygın olan Türk şarkı yazarı ve aynı zamanda şarkı yorumcusu Suavi, memur bir babanın ve ev hanımı bir annenin yetiştirdiği dört çocuklu bir ailede büyüdü. Çocukluk yıllarını Kırıkkale’de geçiren sanatçı, müziğe ilk adımını Meçhuller Grubu’nu kurarak attı. Çeşitli müzik türleriyle, aktif olarak grup içi çalışmalar yürüttü. 1968-1972 senelerinde üniversite eğitimi gördüğü dönemde Ankara’da farklı gece kulüplerinde ve barlarda birçok müzisyenle çalıştı. Öğrenim hayatının geçim kaynağını bu şekilde sağlayan Suavi, hem kendi grubuna hem de farklı müzisyenlere zaman ayırdı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tahsilini tamamladı. Müzik alanında birçok enstrüman çalarak ve bunun yanında solistlik yaparak hayatına devam etti. 1980 senesinde askerlik görevini Kütahya’da tamamladı. Bu süreçte albüm çalışmaları devam ederken Mevhibe Hanım ile yaptığı evlilikten Andaç isminde bir erkek çocuğuna sahip oldular. Evliliklerini ilerletemeyen çift boşanma kararı aldı. 1986 yılında ise ikinci evliliğini Mahmure Güler ile gerçekleştirdi. 13 senelik birlikteliğin sonucunda çift anlaşamadıkları gerekçesiyle ayrılma kararı verdi.

Suavi’nin Müzik Kariyeri Nasıl Yükselişe Geçti?

Suavi’nin asıl yükleşinin gerçekleşmesi o dönem düzenlenen İstanbul Beyaz Güvercin Yarışması’na katılıp İki Gözüm İki Çeşme şarkısını seslendirerek ikincilik derecesi elde etmesiyle başladı. 1994 senesinde de TRT’de düzenlenen Altın Anten Yarışması’nda Yalıçapkını şarkısıyla birincilik elde etti. Bu derecesiyle Kazakistan’da 24 ülkenin hazırlandığı Voice of Asia yarışmasında ülkesini temsil etmek için hazırlıklar yapmaya başladı. Bu yarışmada yer alan jüri heyeti son beş yıldır kimseye vermediği ve birinciliğin üst derecesini simgeleyen Grand Prix ödülünü Suavi’ye vermeyi uygun gördü. 3 yıl sonra 1997 senesinde Kuşadası’nda organize edilen Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda De Lan şarkısını seslendirerek en iyi besteci ve profesyonel yorumcu kategorilerinde ödül alarak başarısını tekrardan kanıtladı.

Hobi olarak dağcılık ve dalgıçlık alanlarıyla ilgilendi. 48 senelik müzik hayatnda topladığı ödüller ve kendi grubuyla yaptığı çalışmalar oldukça ses getirdi. 1999 senesinde Gönül Saygın Yılman ile evlilik kararı alan sanatçının Suada adında bir çocuğu daha doğdu. Müzik üzerine kurduğu hayatında MESAM( Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) yönetim üst kurulu başkan yardımcısı ve MÜYORBİR( Müzik Yorumcuları Birliği) yönetim kurulu üyeliği gibi görevlerde yer alarak çok sayıda çalışmaya öncülük etti. 2016 yılı Ekim ayında düzenlenen bir programda Cumhurbaşkanı aleyhine söylediği sözlerden dolayı hakim karşısına çıkmasıyla gündeme oturan Suavi, 1 yıl 3 ay hapis istemiyle yargılandı. İleriye dönük tavır ve davranış kontrollerinden sonra cezası 14.000 Türk Lirası olarak para cezasına çevrildi. Deli Gönlüm isimli albümüyle başladığı müzik kariyeri Yıllar Sonra, Çığlık Çığlığa, Gülle Diken Arasında şeklinde devam etti. Drama Köprüsü albümünü 2015 yılında dinleyenlerine sundu.

Suavi Albümleri

1991: Deli Gönlüm
1992: Yıllar Sonra (Aydın mısın?)
1995: Yalıçapkını
1999: Tükenme
2002: Çığlık Çığlığa
2011: Gül’le Diken Arasında
2015: Drama Köprüsü

Suavi’nin Sosyal Medya Hesapları

Twitter

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir