fbpx
Reklamlar

Türkiye’den Kürt yazar Baran’a engelleme

Şubat ayında Asia Journalist Association (AJA) tarafından dünyanın en etkili yirmi yazarından biri olarak gösterilen ve Dünya Gazeteciler Forumu’na (WJC) davet edilen Kürt yazar İbrahim Halil Baran’ın pasaportuna Türkiye’nin “çekince” koyması üzerine konferansa katılamadığı öğrenildi.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 24- 30 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Gazeteciler Forumu’na davet edilen Kürt yazar İbrahim Halil Baran pasaportuna çekince konulduğu için konferansa katılamadı.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in’in ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa dünyanın önde gelen gazetecileri, yazarları ve dünyanın birçok yerinden 140 medya kuruluşu temsilcisi davet edilmişti. Dünyanın en etkili yazarları arasında gösterilen Kürt yazar İbrahim Halil Baran da bu yıl davet edilen yazarlardan biriydi. Kürdistan ilk kez bu yıl Baran’ın katılımıyla konferansta temsil edilecekti. Baran’ın bu programın dışında Güney Kore’nin Suwon, Dejeon ve Gwangju şehirlerinde de konferanslar vermesi ve televizyon programlarına katılması bekleniyordu.

2017 yılında düşüncelerinden dolayı Türkiye’de cezaevine konulan ve işkence gören İbrahim Halil Baran bir süre önce Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e yerleşmişti. BasNews’e konuşan Baran, ”Konferansa katılmak üzere gittiğim Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Türkiye tarafından birkaç gün önce Interpol’e pasaportuma kayıp-çalıntı bildirimi yapılarak tahdit konulduğunu öğrendim. Tüm uğraşlara rağmen konferansa katılmam engellendi” dedi.

Ayrıca Baran, ”Türk devletinin bu hukuksuz uygulaması sadece şahsıma karşı değil Kürt milletinin ifade ve temsil hürriyetine karşı yapılmış bir saygısızlıktır” şeklinde tepki gösterdi.

Öte yandan WJC Komitesi’nin konuyla ilgili misafirlere bir açıklamada bulunduğu, Güney Kore Devleti’nin konuyu çözmek için 2 gündür uğraştığı ve bir sonuç alamadığı bildirildi. Ayrıca BasNews’in edindiği bilgilere göre Türkiye’nin son aylarda yurtdışına çıkmak isteyen birçok aydın ve yazarın pasaportuna “kayıp çalıntı çekincesi” koyduğu öğrenildi.

Check Also

Öz Ciğerci Abe Kimdir? Sahibi Kim?

Öz Ciğerci Abe Kimdir? Sahibi Kim?

İstanbulda bulunan Öz Ciğerci  Abe’nin sahibi kimdir? Öz Ciğerci Abe Kadıköy ve Sultanbeylide şubeleri bulunan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir