fbpx
Reklamlar

Brader Kimdir? Nerelidir? Hayatı

Bir Kaval, Sürgün ve Dönüşün Hikâyesi: Kürt sanatçı Brader

Brader Nereli?

Brader,1958 yılında Mardinin Kürtçe ismi Musika olan Avcılar köyünde doğmuştur.

Brader 63 yaşındadır.

Brader’in gerçek ismi Mehmet Şerif Torun‘dur Brader ismini sahne ismi olarak kullanmaktadır.

Brader’in Hayatı

Hozan Brader olarak bilinen Mehmet Şerif Torun, her ne kadar gözlerini dünyaya açtığı köyün ismi ile müzik tutkusu arasıda bir bağ bulunmasa da Brader, gözlerini müzik dolu bir dünyaya açmıştır. Öyle ki bölgenin önde gelen ses sanatçılarından olan babası aynı zamanda dengbej kültürünün de önemli temsilcilerinden biriydi. Zor bir hayat yaşayacağını henüz çocukluğundan itibaren tecrübe eden Brader, ilk enstrümanı olan kavalı, köylerine gelen eskiciye ayakkabılarını satarak almış ve bu kavalı bir süre yalınayak çalmak zorunda kalmıştır.

Abisinin 16 yaşında kendisine hediye ettiği bağlamanın hayatını değiştireceğinden o anda haberi olmayan Brader, bu enstrüman sayesinde yeteneklerinin farkına varmış; hiçbir nota eğitimi almadan bağlamayı kendi becerisi ile çalmaya başlamıştır. İlk ve ortaokul eğitimini Mardin Yatılı Bölge Okulu’nda 8 yıl yatılı olarak alan Brader, lise eğitimine Van Sağlık Lisesi’nde devam etmiş ancak dönem içerisinde meydana gelen siyasi gelişmeler nedeniyle okulunun Konya’ya taşınması nedeniyle mezuniyetine 1,5 ay kala eğitimini terk etmek zorunda kalmıştır.

brader'in hayatı

Öte taraftan Brader büyük bir heyecanla çaldığı bağlamasıyla, Türkçe şarkıları Kürtçe’ye tercüme ederek seslendirmesi nedeniyle 1976 yılında 3 buçuk aylık hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezasını tamamladıktan sonra amatör ve gizli olarak konserler vermeye başlayan Brader, Kürtçe şarkılar icra etmesiyle nedeniyle uzun bir süre büyük şehirlerde saklanmak zorunda kalmıştır. Geçici işlerde çalıştığı bu sırada evlenerek ailesini kuran birader 1986 yılında ise Hollanda’ya yerleşmiştir.

Brader her ne kadar İlk profesyonel albümünü 1988 yılında Hollanda stüdyolarında hazırlasa da kendisi çok daha önceleri Van’da amatör olarak teyp kayıtları da gerçekleştirmiştir. Brader’ın meslekteki aktif dönemi ise 1995 yılından itibaren başlamış ve günümüze kadar 10’un üzerinde albüme imza atmıştır. 18 yıl boyunca Türkiye’ye dönüş yapmayan Brader, vatandaşlıktan atılmış olsa da başta “çözüm süreci” olmak üzere yaşanan olumlu siyasi gelişmelerin ardından Türkiye’ye dönüş kararı almıştır. Fakat Brader Türkiye’ye dönüşünde değişmeden kalan tek şeyin sadece kendisi olduğunu belirterek, olumlu ve olumsuz birçok dönüşümün yaşandığını gözlemlemiştir. 2004 yılında Türkiye’ye dönen Brader birçok festival ve etkinlikte sahne almakla birlikte ilk solo konserini ise Şubat 2020’de gerçekleştirmiştir.

Aynı zamanda amatör olarak çizimler ve resimler de kaleme alan Brader, bu merakın kendisi için bir tutku olduğunu belirtmekte ve müzik ile dile getiremediklerini resim ile ifade edebildiğini aktarmaktadır. Kendisini bir Kürt sanatçısı olarak ifade eden Brader, bu çizgisini siyaset üstü bir tavırla sürdürmekte ve herkesin hissettiği gibi fakat her şeyden önce herkesin insan gibi yaşamasının önemine vurguda bulunmaktadır.

Brader Sosyal Medya Hesapları

İnstagram
Youtube
Facebook
Twitter

 

Albümleri

1995 Min Sare
1998 Xeftano
1999 Maçek Bide Min
2001 Rengvano
2001 Siwaro
2001 Çeme Reyne
2001 Evdale Zeynıke
2002 Harun E Min
2005 Pepule
2009 Diwane Me

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir