fbpx
Reklamlar

Ender Balkır Kimdir Nerelidir ve Alevi mi?

Halk müziğinin güçlü seslerinden olan Ender Balkır kimdir,nereli, KürtAlevi mi..

Ender Balkır Nereli?

Ender Balkır, Tunceli’nin Mazgirt ilçesindendir.Ailesi ve babası da Tuncelilidir.

Ender Balkır Kürt ve Alevi mi?

Tuncelili olan Ender Balkır‘ın kökeni Kürt ve Alevidir.

Ender Balkır,Henüz 5 yaşındayken memleketi Tunceli Mazgirt’ten ailesiyle birlikte Mersin’e göç etmişlerdir. İlkokul, orta okul ve lise eğitim dönemlerini Mersin’de tamamlamıştır. Türkü sevgisi kuşaklar boyunca aileden aileye aktarılarak kendisine kadar uzanmıştır. Her bebeğin beşiği türkülerle sallanırken buna Ender Balkır’da dahil olmuştur. Bu da daha çok küçük yaşlardan itibaren türkülerin beyne ve kalbe kazındığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Daha ilkokul sıralarındayken tahtadan saz yaparak, onu çalar gibi yapıp türküler yakmıştır. Bu oyuncak sazı orta okula geçtiğinde gerçek olmuş ve çalmaya başlamıştı. Ona göre kendini ifade etmenin en iyi yolu bağlama çalmak ve türkü söylemekti. Ancak bu sevdası liseyi bitirdiğinde ters döner. Öyle ki konservatuarda okumak isteyen Ender ailesinden gerekli desteği alamaz. Bu yüzden matematik bölümünde okumaya karar verir. 1994 yılında üniversite sınavından başarılı bir not alan Ender 19 Mayıs Üniversitesinde Matematik bölümünü tutturur ve orada okumaya başlar. Okuluna devam ederken aynı zamanda da müzikal faaliyetlere devam eder.

https://www.youtube.com/watch?v=4s__WNxRu24

Ender Balkır’ın seslendirdiği Kürtçe (Zazaki) şarkısı

Ender Balkır 2000 yılında mezun olur ve okulu bitirir bitirmez ailesinin yanına Mersin’e döner. Matematik öğretmeni olarak başvuru yapan ve atamasını bekleyen Ender Balkır, çok geçmeden İstanbul’da bir okula atanır. 2001 ve 2004 yılları arasında İstanbul’da matematik öğretmeni olarak görev yapar. Ancak müzik aşkı öylesine ağır basar ki hayatında sadece müziğin olmasına karar verir ve devlet memurluğundan istifa ederek öğretmenliği bırakır. Bu zamandan sonra müzik çalışmalarına da hız veren Ender Balkır, Murat Tambay ile birlikte albüm hazırlığına başlar ve büyük bir özveriyle albüm çalışmasına girişirler. Bunun sonucunda da 2007 yılında ilk albümünü piyasaya çıkartarak sevenleriyle buluşur.

Ender Balkır, peş peşe çıkardığı albümler ile birlikte adından söz ettirmeye başlar. Oldukça başarılı bir yükselen grafiğe sahip olmakla birlikte bu başarısında ki en büyük payı dizi müziklerine bağlamak çok doğru olacaktır. Ender Balkır, Ustura Kemal, Düriye’nin Güğümleri, Hanımın Çiftliği ile birlikte adından çokça söz ettiren dizilerden olan Dila Hanım ve Öyle Bir Geçer Zaman ki dizilerine yaptığı film müzikleri ile birlikte adeta büyük bir kitle sahibi oldu.

Türk Halk Müziğinin son dönemlerdeki en önemli değerlerinden olma yolunda ilerleyen ve genç yaşına rağmen büyük bir hedef kitle sahibi olan Ender Balkır, film ve sinema müziklerine ağırlık vermeye devam ediyor. Uzun süre boyunca sinemaseverler tarafından çıkması merakla beklenen sinema filmi olan Düğün Dernek filminde düğün türkücüsü olarak rol almıştır ve izleyenler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Ender Balkır albümleri arasında 2009 yılında uzun yol türküleri, 2010 yılında yola yoldaş olanlar, 2013 yılında ahir adlı yer alsa da büyük patlamayı 2017 yılından sonra çıkarttıkları albümler ile sağlamıştır. Beyaz Giyme, Harput, Hayal Perdesi, Belkıs Akkale Ahde Vefa, Ruhumda Sızı, Neredesin Sen, Benim İçin Söylenenler adlı albümler ile birlikte sevenlerinin kitlesini arttırmayı başarmıştır. Yüksek minarede kandiller yanar, Yüce dağ başında yanar bir ışık, Ruhumda sızı, Eleşkirt türküsü, Aş yedim dilim yandı gibi türküler en çok dinlenen ve sevilen türküleri arasında yerini almıştır

Ruhumda Sızı şarkısı Çukur dizisinde yer almasıyla beraber şarkı milyonlarca kez dinlenmiştir.

Ender Balkır Albümleri

Uzun Yol Türküleri, Vol. 1 · 2009

Yola Yoldaş Olanlar · 2010

Ahir · 2013

Beyaz Giyme · 2017

Harput · 2017

Hayal Perdesi · 2018

Belkıs Akkale Ahde Vefa · 2019

Benim İçin Söylenenler · 2020

Neredesin Sen · 2019

Ruhumda Sızı · 2019

Yola Bakın Belki Gelen Babamdır · 2019

Yüce Dağ Başında Yanar Bir Işık · 2020

Ender Balkır Sosyal Medya Hesapları

Twitter
İnstagram
Youtube
Facebook

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir