fbpx
Reklamlar

TIME 100 Listesinde Bir Kürt

ABD’de Chobani markasıyla büyük ün yapan Kürt işadamı Hamdi Ulukaya, TIME dergisinin dünyadaki en etkili 100 kişi sıralamasında yer aldı.

Chobani’den yapılan açıklamaya göre, Türkiyeli iş adamı Hamdi Ulukaya, Amerikan TIME dergisinin her yıl geleneksel olarak yayınladığı dünyanın en etkili 100 kişisi listesinde yer aldığı belirtildi.

Hamdi Ulukaya‘nın 2017 TIME 100 listesinin Öncüler kategorisinde bu yıl Türkiye’den yer alan tek isim oldu.

TIME dergisinde yayınlanan makalede Ulukaya’nın, iş dünyasına getirdiği yenilikçi liderlik modeli ve mülteci sorununun çözümüne yönelik çalışmaları nedeniyle 5 ayrı kategoride hazırlanan listenin Öncüler kategorisinde yer bulduğu kaydedildi.

Dergide İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth, Hamdi Ulukaya’nın listeye hangi gerekçelerle dahil edildiğine dair yayınladığı makalesinde şunlara yer verdi:

Hamdi Ulukaya, yabancı düşmanlarını mahcup ediyor. Kimilerinin göçmenleri mevcut işleri çalmakla suçladığı bir dönemde Chobaninin CEOsu, ABDye 1994te gelen Türkiyeli bir Kürt, istihdam yaratıyor. Ulukaya, kapanmış bir fabrikayı verimli bir yoğurt şirketine dönüştürdü ve bu şirket şimdi işsizliğin yoğun olduğu çeşitli bölgelerde pek çok kişiye iş imkanı sağlıyor. Hatta çalışanlarına şirket hisseleri dağıtarak zenginliği de paylaşıyor.

Çalışanların çoğu Amerikanın yerlisi. Ama Hamdi aynı zamanda onlarla birlikte çalışmak üzere yüzlerce mülteciyi de işe aldı. Bununla beraber, dünyanın pek çok noktasında yerinden yurdundan edilenlerin hayatlarını iyileştirmek, onlara geçinme olanağı sağlamak için çalışan Tent Vakfının kurucusu olarak diğer şirketleri de üzerlerine düşeni yapmaya teşvik ediyor. Hamdi, Amerikan Rüyası’nın canlı bir örneği, Amerikaya azim ve akıl ile gelen herhangi birinin başarıya ulaşabileceğini ve beraberinde başkalarını da yukarı taşıyabileceğini gösteriyor.”

Bu yıl 14. kez hazırlanan TIME 100 listesi, Öncüler, Titanlar, Sanatçılar, Liderler ve İkonlar olmak üzere 5 ayrı kategoride dünyanın en etkili isimlerini belirliyor.

Hamdi Ulukaya’ya Öncüler kategorisinde yer veren dergi, Liderler kategorisinde Donald Trump, Vladimir Putin, Papa Francis; Sanatçılar kategorisinde Emma Stone, Alicia Keys, John Legend, Titanlar kategorisinde ise LeBron James, Daniel Ek ve Jean Liu ve İkonlar kategorisinde Margaret Atwood, Neymar, Viola Davis gibi isimleri 2017 listesine dahil etti.

“Ben Kürt’üm”

Geçen yılın Şubat ayında ABD eski Başkanı Bill Clinton‘ın New York‘ta evsahipliğini yaptığı konferansa katılan Hamdi Ulukaya, “Ben Kürt’üm gelir kaynağı süt, peynir ve besicilikle geçinen bir ailede büyüdüm” demişti.

Bill Clinton, Hamdi Ulukaya‘yı konferansın şeref konuğu olarak takdim ederek, sorular yöneltmişti. Ulukaya, servetinin yarısından fazlasını, başta göçzedeler olmak üzere hayır işlerine harcayacağını açıklamıştı. Clinton‘ın “Göçmenlere bu denli yüklü bir miktarda yardım etmenizin nedeni nedir?” sorusu üzerine Ulukaya, şu yanıtı vermişti:

“Çünkü bölge halkındanım. Ezidiler’in Şengal Dağı’nda yaşadıklarını, Ezidi kadınların kaçırılmalarını New York Time gazetesinde görünce, ‘Annemin ülkesi beni çağırıyor. Bir şeyler yapmam gerekiyor‘ diye düşündüm.”

Göç sorununun çözümünün sadece hükümetlerin değil, özel sektörün de sorumluluğunda olduğunu söyleyen Ulukaya, “Göçmen konusunun masada görüşülmesi gerekiyor. Böylece Amerika halkı krizin farkına varır” demişti.

Hamdi Ulukaya kimdir?

1972 Erzincan doğumlu olan Ulukaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nde öğrenciyken bir grup arkadaşıyla birlikte çıkardığı Erzincan İliç’in Sesi adlı yerel bir gazetede yazdıkları nedeniyle 1994‘te gözaltında sorgulanır ve daha sonra ülkeyi terketmek zorunda kaldı. 2005 yılında New York’ta bir Yunan yoğurt firmasını alan Ulukaya, kısa bir süre sonra “Chobani” firmasını zirveye taşıyarak, ABD’de yılın iş adamı seçildi.

Beyaz Saray’da da Global Girişimcilik Komisyonu’nda yer alan Ulukaya, Kobani için de 2 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu.

Bloomberg’e göre, Ulukaya’nın serveti 1.5 milyar dolar civarında.

Check Also

Öz Ciğerci Abe Kimdir? Sahibi Kim?

Öz Ciğerci Abe Kimdir? Sahibi Kim?

İstanbulda bulunan Öz Ciğerci  Abe’nin sahibi kimdir? Öz Ciğerci Abe Kadıköy ve Sultanbeylide şubeleri bulunan …

One comment

  1. boyle bir insana teşekkur ederız vede gurur duyarız kürt iş adami vede bir yurtsever deyerli bir insan allah yardımcın olsun hamdi ulu kaya kürtler nerde olsalar başarıyorlar vede yürdunu unutmuyorlar çunku devletsız bir millet çk zorluklar çekıyor kürdun devleti olsaydı kürtler bu kadar barbar devletler katledebilırlermıydı hayır demekki devlet olmali ne pahasına olursa olsun kürdistan kurulmali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir