fbpx
Reklamlar

Ünsal Arık Kimdir? Nerelidir? Ünsal Arık Alevi mi?

Son önemlerde adını sıklıkla duyduğumuz boksör Ünsal Arık kimdir? kaç yaşında Kürt veya Alevi mi?  Ünsan Arık biyografisi

Ünsal Arık Nereli?

Ünsal Arık,Almanya’nın Bavyera şehrinde doğmuş olmasına karşın aslen Düzcelidir.Almanyada yaşamaktadır.

Ünsal Arık 40 yaşındadır.

Ünsal Arık Kürt mü? Alevi mi?

Ünsal Arık,Kürt değil Türk kökenlidir.Ayrıca Alevi de değildir.

Ünsal Arık Hayatı

Asıl adı Ünsal Mukadder Arık olan Ünsal Arık, spor dünyasında ‘Der Boss’ (Patron) takma adıyla bilinmektedir. Dünya Şampiyonu sporcumuz, gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılında Almanya’da doğmuştur. Gençlik yıllarında, Fenerbahçe A Gençlik Takımı’nda bir süre oynamıştır. Gençliğinde ayrıca Bayern, SSV Jahn Regensburg’da B takımlarında da oynamıştır. Futbol sporunda son olarak Kareth Lappersdorf, SV Fortuna Regensburg, SE Freising liglerinde oynamıştır.

ünsal arık atatürk pozu

Boks Sporunda Elde Ettiği Başarılar Nelerdir?

27 yaşındayken doğmuş olduğu Regensburg şehrindeki Boxfit Boks Kulübü’nde amatör olarak yer alması, onun kaderini tamamen değiştirmiştir. Adını geniş bir kitleye duyurduğu ilk maç Doğu Bavyera Orta Siklet Şampiyonalık maçıdır. 30 yaşındayken, 2011 yılında Georgios Pegios ile Münih’te oynadığı maçı teknik nakavtla kaybetmiştir. Ancak 2011’de Thomas Hengstberger ile dövüştüğü maç Arık’a Avrupa şampiyonluğunu getirmiştir. Bunun gibi teknik nakavt ile elde edilen bir diğer galibiyet ise, Aralık 2011’de Turgay Uzun ile dövüşmesi ve bunun sonucunda da WBF şampiyonluğunu kazanmasıdır.

Mayıs 2012’de IBF Avrupa Şampiyonluk unvanını Benson Mwakyembe’yi yenmesiyle elde etmiştir. Sonrasında Kasım 2012’de Vasile Dragomir ile dövüşmüş, IBF International unvanını kazanmıştır. Sonrasında Mart 2013’te IBF Intercontinental şampiyonluğu Francis Cheka ile dövüşü kazanması sonucunda olmuştur. Arka arkaya gelen olağanüstü galibiyetler sonrasında Bosnalı Slavisa Simeunoviç’e 2013’te yaptığı maçta yenilmiştir. 2015 yılında Adnan Zilić’e karşı kazandığı başarı, ona WBU unvanını getirdi. Bu başarılar ile Haziran 2015’te Parsberg şehrinin Altın Kitabına adını yazdırdı.

Aralık 2015 Zoltán Sera ile karşılaşmasını puanla kazanmış ve böylece IBF Avrupa Şampiyonası’nı güvence altına almıştır. Temmuz 2016’da ise, Miloš Janjanin’i nakavtla yenmiş ve GBU şampiyonluğunu elde etmiştir. UBF şampiyonluğunu kazanması ise, 2018 yılında Gürcü Nikoloz Berkatsashvili’ye karşı yaptığı maçla olmuştur. 2019’da Siarhei Huliakevich ile dövüştü, daha önce Avrupa şampiyonu olan güçlü rakibini sekiz turda puan alarak yendi, böylece WBC Asya Şampiyonu unvanını elde etti.

2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle, ilk başta rakibi olarak karşısında çıkacak olan Siarhei Huliakevich uçamadığı için, Dustin Amann’a karşı dövüştü. Bu maçta WBC Asia unvanını savunamadı. Bunun yerine BDB Uluslararası Şampiyonalığı için, teknik nakavt ile Almanya şampiyonluğunu elde etti.

ünsal arık 128 milyar dolar

Politika Ve Sosyal Faaliyetleri

Arık, Atatürkçü düşüncesiyle ön plana çıkan bir sporcu olmuştur. Yaptığı maçlardan birinde ”Türkiye ülkesi Tayyip’e değil,Atatürk’e aittir.” yazılı bir t-shirt giymiştir. 2017 yılında yapılan Anayasa reformuyla ilgili tavırları Alman medyasının dikkatini çekmiştir. Konuk olarak katıldığı Sat 1 Kahvaltı Televizyonu ve Neo Magazin Royale’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaset politikalarını eleştirmiştir. Dünya Şampiyonalığında aldığı altın kemeri de Anıtkabir’e hediye etmiştir.

Arık, özellikle kanserli çocuklara yaptığı yardımlarıyla da adından söz ettirmektedir. Çocuk Kalp Vakfı’nın 2015 yılından beri, resmi büyükelçiliği görevini yürütmektedir. Yaşamında vegan besleme tarzını benimsediğini açıklayan ünlü sporcumuz, vegan beslenme tarzı ve sporla ilişki üzerine “VegBoxen” isimli kitap yazmıştır.

Ünsal Arık Başarıları

2011’de GBA Uluslararası Alman Şampiyonası ve WBF Uluslararası Şampiyonluğu; 2012’de IBF Avrupa Şampiyonluğu; 2013’te IBF Uluslararası ve Kıtalararası Şampiyonluğu; 2015’te WBU Geçici Dünya Şampiyonluğu, IBF Avrupa Şampiyonluğu; 2016’da WBU ve GBU Dünya Şampiyonluğu; 2018’de UBF Avrupa Şampiyonluğu; 2019’da WBC Asya Şampiyonluğu; 2020’de BDB Uluslararası Alman Şampiyonası

Ünsal Arık Sosyal Medya Hesapları

Twitter
Facebook
Youtube
İnstagram

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir