fbpx
Reklamlar

Xece Kimdir Nereli?

Kürt toplumunda son dönemlerde, yeni nesil gençler arasında en çok öne çıkan isimlerinden bir tanesi olan Xece. Ağırlıklı olarak kendi ana dilinde şarkılar söyleyen, kaliteli işlere imza atan bir müzisyen. Dilerseniz onu daha yakından tanıyalım

Xece Nereli?

Xece, 3 Mayıs 1978 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kürtçe ismi Hebler olan Hisar köyünde doğmuştur.

Xece’nin Hayatı

Xece’nin gerçek ismi Hatice Yaşar‘dır.Xece sahne ismidir.Xece Kürtçe’de Hatice isminin kısaltmışı olarak da kullanılmaktadır.

Kendisinin yaşam öyküsü ise tam bir azim ve başarı öyküsü. Nitekim 8 çocuklu bir ailenin dünyaya gözlerini açan en son çocuğu. 1978 senesinde yani kendisi doğduktan sonra ailesi bir karar alarak köyden Aydın iline taşınıyor. Burada aile bir süre Ortaklar ilçesinde bir süre Kuşadası kentlerinde yaşıyor. İlk öğrenimi Xece, Ortaklar ilçesinde alıyor.

Küçük yaşlardan itibaren şarkılar söyleyen Xece 1996 yılında kısa adı MKM olan Mezopotamya Kültür Merkezinde İzmir şubesinde aktif müzik çalışmalarına başlıyor. 2003 senesinedeki farklı müzik grupları ile değişik etkinliklere ve konserlere katılır. 2003 yılında 5 kadın olarak Koma Avzem isimli bir grup kurarlar ve burada hem bağlama çalar, hem vokal yapar.

2008 senesine gelindiğinde ise kendi adına yoluna devam etmeye karar verir ve ilk solo albümünü çıkarır. İlk albümü Ses Plaktan çıkar ve kendisine bu albümde çok önemli müzisyenler eşlik eder. Kendisi aynı zamanda Aşkın Metiner’den şan dersleri ve Ümit Çiçekoğlu’ndan bağlama dersleri almıştır.

Xece Sosyal Medya Hesapları

Web sitesi
Twitter
Facebook
İnstagram

Youtube

Xece Albümleri

Xece, diğer birçok sanatçısının aksine belli periyotlar ile albüm çıkaran bir yorumcu değildir. Kendisinin şu ana dek 10 yıl ara ile çıkardığı toplamda 2 adet albüm vardır: Aşağıda bu albümler hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır

2008 yılında çıkardığı ilk albümünün adı Dem olup içerisinde aşağıda yer alan 11 şarkı mevcuttur

Xezalê
Zerî
Lorî
Gitme
Pismamo
Dem
Hespê Beyzade
Sevê
Karwanê Halebê
Yalan Olurduk
Rê Hevalê

İşte kendisi bu albümden ifade edildiği gibi tam olarak 10 yıl sonra yeni 2018 senesinde ikinci albümünü çıkarır. İkinci albümünün ismi ise Ez û Tu isimli tamamı Kürtçe ezgilerden oluşan albümdür. Albümde bir önceki albümde olduğu gibi toplam 11 eser yer alır ve bunlar şunlardır:

Ez û Tu
Dem û Dewran
Gulê Oy Oy
Hespê Beyzade
Can Cananim Şêrîne
Hoy Narê
Keyfa Min Ji Tere Tê
Min Heskir
Şox û Şengê
Der Kaniyokê
Avî

Check Also

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir?

Mehmet Yılmaz Ak Kimdir? Nerelidir? Kürt mü?

Dizi Oyunculuğun yanı sıra sinema oyunculuğu ve oyun yazarı. Mehmet Yılmaz Ak 2008 yılında yazdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir