fbpx
Reklamlar

Hdp Barajı Aşamazsa Ne Olur ?

Türkiye tarihi bir seçimi daha geride bıraktı.Başkanlık, 400 milletvekili, baraj sorunu gibi kritiklerle girilen seçimde bilindiği gibi Akp 400 milletvekilini bulamadı ve Erdoğan’ın istediği başkanlık sistemide rafa kalktı.Ama HDP tarihi bir zaferle barajı rahatlıkla geçip 80 milletvekili ile parlementoda yerini aldı.

7 Haziran 2015 Genel Seçim Sonuçları;

%                  Milletvekili Sayısı

Akp:40.8        258
Chp:24.9        132
Mhp:16.2         80
Hdp:13.1          80

Seçim Sonuçları bu şekilde,peki HDP barajı geçmeseydi nasıl bir tablo çıkacaktı karşımıza?

İşte Tablo,
HDP barajı geçmeseydi,HDP’nin aldığı oylar HDP dışında o ilde en çok oy alan partiye gider ve bu durumdan en karlı çıkacak parti Akp olurdu.Örneğin HDP baraj altında kalsaydı Tunceli’deki oylar HDP dışında en çok oy alan parti CHP’ye giderdi ve CHP Tunceli’de 2 milletvekili daha çıkarırdı.

Tunceli’de CHP,Diyrbakır’da AKP

Diyarbakır’da ise HDP’nin baraj altında kaldığını varsayarsak HDP’nin aldığı oylar,HDP dışında en çok oy alan parti Akp’ye gider ve Akp,bu seçimde 1 milletvekili çıkardığı  Diyarbakır’da bedavadan 11 milletvekili daha alarak toplamda 12 milletvekili çıkarırdı.

HDP barajı aşmasaydı Akp yine tek başına iktidar olabilecek milletvekili sayısına ulaşır,HDP ise 4 yıl sonraki Genel Seçimlere kadar Meclis dışında kalırdı.

Check Also

Amedspor: İsmimizden Dolayı Cezalandırılıyoruz

Amedspor: İsmimizden Dolayı Cezalandırılıyoruz

Deplasmanda oynadığı her maçta uğradığı saldırı ve hakaretlerle, seyirci yasakları ile Futbol Federasyonu tarafından verilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir