DOLAR
17,9587
EURO
18,3315
ALTIN
1.013,27
BIST
2.543,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Cuma Açık
31°C
Cumartesi Açık
31°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

Mardin Kürtleri

Mardin Kürtleri

Kürtçe ismi Mêrdîn olan Mardin,Kürt,Arap,Süryani gibi farklı inanç ve ırktan oluşan bir şehirdir.Mardinliler bu demografi yapı içerisinde asırlardır barış içinde yaşamaktadırlar.
Mardindinler ve dillerin şehri” olarak tanımlanır.Mardin’de birçok dizi ve film çekimleri yapılmıştır.

Mardin Kürt Nüfusu

Büyükşehir statüsünde olan Mardin’in büyük çoğunluğu Kürt’tür.838.778 olan nüfusun %70‘lik bir kısmı Kürtlerden oluşmaktadır.Geri kalan %30′luk büyük kısmını ise Arap ve az sayıda Süryani nüfus oluşturur.
Şanlıurfa ve Siirt’ten sonra 3. büyük Arap nüfusun olduğu yer Mardin’dir.

Arap nüfusu Yeşilli,Midyat ve Mardin merkezde yoğunlaşmıştır.Nüfusu 5 binin altında olan Süryani nüfusu ise Midyat ve Mardin merkezde yaşamaktadırlar.

Dargeçit Kürtleri

Kürtçe ismi Kerboran olan Dargeçit’in nüfusu 27.711’dir. Nüfusun tamamına yakını Kürtlerden oluşmaktadır.

Derik Kürtleri

Kürtçe’de Dêrika Çiyayê Mazî olarak da anılan Derik’in tamamına yakını Kürtlerden oluşmaktadır.Nüfusu 2019 sayımına göre 61.706 olarak açıklanmıştır.

Kızıltepe Kürtleri

Mardin merkezden daha büyük nüfusa sahip olan ve en büyük ilçesi Kızıltepe’nin nüfusu 256.664 olarak açıklanmıştır.Kürtçe ismi Qoser’dir.Kızıltepe’nin ezici çoğunluğunu Kürtler oluşturmaktadır.Kızıltepe’nin %10’luk bir kısmını Araplar oluşturur.Şenyurt beldesinde ve bazı köylerde Arap nüfusu vardır.

Kızıltepe Elbeyli Köyü Türk mü?

Ayrıca bazı yayın organlarında Kızıltepe’nin Elbeyli köyü Türkmen köyü olarak gösterilmesi doğru değildir.Elbeyli köyün tamamının kökeni Kürttür.Elbeyli isminden dolayı,düz bir mantıkla Elbeyli Türkmenleri köyü denililip Kilis’in Elbeyli ilçesiyle de ilişkilendirilmektedir.Bu tamamen bir fantaziden ibarettir.

Ancak yaptığımız araştırmalar sonucu köyün Türklük ile bir ilgisi bulunamamıştır.

HDP’li Mardinli Ahmet Türk’ün soyadı “Türk” olduğuna göre bu kişinin kökeni “Türk” mü oluyor? Hayır tabiki zira Kürtçe isim ve soyisimler yasaklanarak bu ve buna benzer “Türkçe” isim ve soyadları emrivaki bir şekilde verilmiştir.

Özellikle Doğu ve  Güneydoğu’da Türkleştirme adı altında binlerce yerleşim yerlerinin isimleri bölgede kullanılan Kürtçe isimler yerine alakasız Türkçe isimler verilmiştir.Bölgede olan insanlar yerleşim yerlerinin isimlerini Kürtçe olarak bilmektedir.Türkçe köy isimleri  tabeladan öteye gidememektedir.

Qoser

Mardin’in en büyük ilçesi Kızıltepe(Qoser)

Mazıdağı Kürtleri

36.304 olan Mazıdağı’nın Kürtçe ismi Şemrex’dir.Mazıdağı, eski Şam yolunun geçtiği yer olmasından ötürü Şemrex Kürtçe Şem (şam) rex (yol) anlamına gelen isim kullanılmıştır.Mazıdağı nüfusunun çoğunluğu Kürt’tür.14.yüzyılda Timur tarafından tahrip edilmiş ve halkını kılıçtan geçirmişti.

Midyat Kürtleri

Küçük bir Mardin dokusu olan Midyat’ın nüfusu 114.763’tür.İkinci büyük ilçesidir.Midyat’ın %55-60’lık kısmı Kürtlerden geri kalan ise Araplardan oluşmaktadır.Az sayıda Süryani kesim de mevcuttur.

Nusaybin Kürtleri

Asırlardır yerleşim yeri olan Nusaybin’in nüfusu 108.172 olarak açıklanmıştır.Mardin’in en büyük 3.ilçesidir.Kürtçe ismi Nisêbîn’dir. Nusaybin’in tamamına yakını Kürtlerden oluşmaktadır.

Ömerli Kürtleri

Nüfusu 14.026 olan Ömerli’nin Kürtçe ismi Mehsert’tir.Ömerli nüfusunun %10’luk kısmını Araplar geriye kalan ise Kürt’tür.

dara mardin

İzmir’deki Efes Antik Kenti’ne benzerliğiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ninEfes’i olarak bilinen, Mardin’e bağlı Dara Köyü

Savur Kürtleri

Kürtçe ismi Stewr olan Savur’un tamamına yakını Kürt nüfustan oluşmaktadır.Toplam nüfusu 26.583’tür.

Yeşilli Kürtleri

Kürtçe Rişmil olarak da bilinen Yeşilli, Mardin’in en küçük ilçesidir.Kürtlerin azınlık olduğu ve ilçenin büyük çoğunluğunun Arapların oluşturduğu tek ilçedir.Yeşilli’nin %70’lik kısmı Araplardan geriye kalan ise Kürtlerden oluşmaktadır.Yeşilli’nin nüfusu 14.695’tir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.