fbpx
Reklamlar

HÜDA-PAR’dan Kemal Kurkut Açıklaması ” Kasten Öldürüldü”

HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Diyarbakır’daki Newroz etkinliğinde polis tarafından vurularak öldürülen Kemal Kurkut‘un ölümünde bazı şüphelerin olduğuna dikkat çekerek, “Olay ivedilikle aydınlatılmalı” dedi.

Diyarbakır Newroz etkinliğine Malatya’dan gelen Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Kemal Kurkut‘un polis tarafından öldürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Şeyhmus Tanrıkulu, olayın aydınlatılıp kamuoyunu yanıltanların yargı önüne çıkartılarak hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Hayatını kaybeden Kemal Kurkut‘un ailesine başsağlığında bulunan Tanrıkulu, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturmanın titizlikle yapılması ve silah sıkan güvenlik görevlinin görevden alınıp, yargı önüne çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Olayla ilgili Diyarbakır Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamayı hatırlatan Tanrıkulu, şunları söyledi:

“2 gün sonra medyada çıkan görüntüler Valiliğin yapmış olduğu bu açıklamaların doğru olmadığını gösterdi ve buna binaen de Valiliğin şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadığını gördük. Valiliğin ilk açıklamasında elinde çanta olduğu, ‘çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyen bir sivilin vurulduğu söylenmişti.

Oysaki daha iki gün sonra ortaya çıkan görüntülerde yarı çıplak vaziyette elinde bıçak olan ve kaçmaya çalışan bir gencin görüldüğü fotoğraflar vardı. Ve bu şahsın da arkasından öldürme kastıyla vurulduğu görüldü. ”

Olayla ilgili akıllarda birçok soru işaretinin olduğunu belirten Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Gerçekten bu olay üzerinde birçok sorular var. Dolayısıyla Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu soruşturmanın titizlikle yapılması ve bu konuda ihmali olan kamuoyunu yanıltan kimler varsa hepsinin yargı önüne çıkıp hesap vermesi gerekiyor.

Bir diğer husus, bu şahsın ayaklarından vurulması veya farklı yol ve yöntemlerle etkisiz hale getirilmesi imkânı varken, direk öldürücü bir şekilde vurulması doğru değildir. Burada özel olarak eğitilmiş olan güvenlik güçlerinin, bu gibi toplumsal ve benzer olaylarda doğru bir eğitim almadığını veya bu konuda yetersiz olduğunu göstermektedir.”

“Kasten öldürüldüğü göz önündedir”

Tanrıkulu, “Orada bulunan gazetecilerin görüntülerine el konulmasıyla ve silinmesiyle ilgili iddialar da var. Bunu yapan güvenlik güçleri varsa hakkında soruşturma açılması gerekiyor. Öldürülen bu şahsın kasten öldürüldüğü göz önündedir” diye konuştu.

Tanrıkulu, halkın canına kastedecek basit bir olayda insanın en temel hakkı olan yaşam hakkını elinden alabilecek bu tür şahısların güvenlik güçleri içerisinde barındırılmaması gerektiğini ifade etti.

Rudaw

Check Also

Amedspor: İsmimizden Dolayı Cezalandırılıyoruz

Amedspor: İsmimizden Dolayı Cezalandırılıyoruz

Deplasmanda oynadığı her maçta uğradığı saldırı ve hakaretlerle, seyirci yasakları ile Futbol Federasyonu tarafından verilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir