DOLAR
8,6580
EURO
10,1795
ALTIN
488,66
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
26°C
İstanbul
26°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Gök Gürültülü
26°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
23°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C

İran Kürtleri

İran Kürtleri

Kürdistan coğafyasının doğu yakasında bulunan Rojhılat’taki yani İran Kürtleri hakkında bilgiler vereceğiz.Bilindiği üzere Kürdistan coğrafyası Kasr-ı Şirin Antlaşması ile iki parçaya bölünmüştür.Kürdistan Coğrafyası Türkiye ve İran arasında paylaşılmıştır.Diğer antlaşmalarla beraber Kürdistan Coğrafyası 4’e bölünmüştür.

Kürdistan Coğrafyasında ;

Türkiye tarafına Kuzey Kürdistan (Bakur)

Irak Tarafına Güney Kürdistan (Başûr)

Suriye tarafına Batı Kürdistan (Rojava)

İran tarafına ise Doğu Kürdistan (Rojhilat) denilmektedir.

İran’da da Türkiye’dekine benzer siyasi suçlara ağır cezalar verilmektedir.Çok sayıda tutuklamalar ve idamlar gerçekleşmektedir.

İran’daki Kürtlerin durumlarına bakacak olursak idam cezası olmasına rağmen kültürel anlamda yasaklar Türkiye kadar olmamıştır.

Zira İran’da herkes tarafından “İran Kürdistanı” tabiri kullanılmaktadır.İran’da Kürdistan isminde bir eyalet de vardır ama bu hususta Kürdistan Eyaleti ile İran Kürdistan‘ı yada Doğu Kürdistanı karıştırılmamalıdır.Kürdistan terimi bu ayelet isminden gelmemektedir.Sadece eyaletin ismi Kürdistan eyaletidir.

İran’da Kürtlerin kültürü ile yasaklar fazla değildir dedik öyle ki İran’da Kürdistan Üniversitesi isminde bir üniversite bile vardır.

Doğu Kürdistan‘ın tüm şehirlerinde Kürtçe ilkokullar ve ortaokullarda zorunludur.Üniversitelerde de Kürtçe bölümler mevcuttur.

Anadilde eğitim ve diğer kültürel temel hakları bugün bölücü olarak niteleyen Türkiye’nin aksine İran bunu bir zenginlik olarak görmektedir.
Sadece Doğu Kürdistan eyaletlerinde değil diğer Fars ve Azeri yoğunluklu eyaletlerdeki üniversitelerde de Kürtçe öğretilmektedir.

İran'daki Eyaletlerdeki Milletlerin Nüfus Dağılımı

İran’daki Eyaletlerdeki Milletlerin Nüfus Dağılımı


İran Kürtlerinin Nüfusu Ne Kadar?

İran’daki Kürt nüfusu Türkiye tarafından sonra ikinci büyük Kürt nüfusunu barındırmaktadır İran’daki Kürt nüfusu 10 ile 13 milyon arası diyebiliriz.Bu rakamları çok görenlerde,az görenlerde mevcuttur ama yaptığımız araştırmalara göre ortalama 10 ile 13 milyon arası bir Kürt Nüfusundan söz edebiliriz.

İran’da Kürtler,Fars ve Azerilerden sonra ülkenin 3. büyük nüfusa sahiptir.

iran kürt şehirleri

İran’daki Eyaletlerdeki Milletlerin Nüfus Dağılımı

İran’daki Kürt Şehirleri

İran’daki Kürt nüfusu Doğu Kürdistan’ın şehirlerinde yani Türkiye sınırında toplanmıştır.

Doğu Kürdistan’daki başlıca Kürt Şehirleri;

Kirmanşah (Kirmaşan)

Senendec (Sine)

Piranşehr (Xanê)

Mahabad (Mehabad)

Marivan (Merîwan)

Uşnu (Şino)

Pave (Pawe)

Sakkez (Seqiz)

Sardeşt (Serdeşt)

Kamyaran (Kamyaran)

Bukan (Bokan)

Bane (Bane)

İlam (Îlam)

Bicar (Bîcar)

Kurve (Qurwe)

Kürdistan coğrafyasının dışında kalan Horasan Bölgesinde de  günümüzde yaklaşık 2 milyon Kürt yaşamaktadır.Bunlar Safevi lideri Şah Abbas rejimi tarafından sürgün edilmişlerdir.

Palingan(Palangan) Köyü

Palingan(Palangan) Köyü

 

Kürdistan’ın tarihi köylerinden biri olan Palingan köyü, Doğu Kürdistan’ın Sine kenti, Kamyaran ilçesine bağlı. Bu köy UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alındı.

senendec city
Mahabad Kürt Cumhuriyeti Ocak 1946′da Doğu Kürdistan’ın manevi başkenti olan Mahabad şehrinde kurulmuştur. Mahabad Kürt Cumhuriyeti ile ilgili daha fazla bilgi için Kürtlerin Tarihte Kurdukları Devletler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İran’ın başkenti Tahran’ın en büyük caddelerinden birinin adı Kürdistan olmasına karşın Türkiye’de Kürt şehirlerinde Kürtçe tabela asmak bile halen yasak.

Şah’ın kişisel uçağının adı da Kürdistan’dı. O dönemde Ankara’yı ziyaret ettiğinde sorun olmuştu. Çünkü Ankara’ya Kürdistan’ isimli bir uçak inmişti. Özellikle asker bunu hiç sevmemişti. Ama misafirdi, o yüzden hayır diyemediler. Ama sanırım gazetelerdeki fotoğraflarda o yazıyı sildiler.

Doğu Kürdistan‘daki (İran Kürdistanı) Kürtlerin büyük çoğunluğu Sünni inanca sahiptirler.Ayrıca Kürtçe’nin Soranice lehçesiyle konuşmaktadırlar.Kurmanci lehçesi daha çok Bakur sınırında Ûrmiye tarafında konuşulmaktadır.

Kürtler siyasi anlamda büyük baskı içinde bulunmaktadırlar.Kürtler’in Sünni inanca sahip olması da bunda etkendir.Hem Kürt hemde Sünni olunca İran’da baskı altına almak için iki neden bulunuyor demektir.

İran’da idam edilen  siyasetçi Kürtlerin hepsi  Sünni inanca sahiptirler.

www.kürtler.com

Yorumlar
  1. Engin Dik dedi ki:

    Teşekkürler çok güzel bilgi yazısı

error: Emek Hırsızı mısın!